Rozhovor s hercem Finneganem Oldfieldem k filmu Marvin

Sedmadvacetiletý francouzský herec s anglickým jménem Finnegan Oldfield už dvakrát získal nominaci na cenu César pro nejslibnějšího herce. Poprvé za film Kovbojové, po druhé letos za drama Marvin, v němž si zahrál gay mladíka, jenž se snaží vymanit z homofobního prostředí, ve kterém vyrostl. Snímek oceněný na festivalu v Benátkách jako nejlepší film s queer tematikou je k vidění na letošním MFF Praha – Febiofest.

Jak jste dostal roli Marvina?

Šlo o běžný konkurz, ale se speciální režisérkou. Příběh filmu zčásti vychází z knihy Skoncovat s Eddym B. Její autor Éduard Louis je ve Franci docela slavný a na internetu snadno najdete video, v němž mluví o své minulosti a knize. Na prvním konkurzu jsem měl za úkol přečíst ukázku z toho videa a chovat se jako on. Režisérka Anne Fontaineová ale brzo to zadání změnila, protože ve filmu jde o nový příběh Marvina, pouze inspirovaný příběhem Éduarda.

Ve filmu hrajete Marvinovu starší verzi. Podílel jste se na hledání dětského Marvina?

Ano, hledali někoho, kdo by se ke mně hodil. Absolvoval jsem tak ještě mnoho dalších castingů, protože Anne je dost důsledná, když ví, co chce.

Roli nakonec dostal velmi dobrý Jules Porier. Probírali jste spolu, jak budete Marvina hrát?

Ani ne. Ale trávili jsme spolu dost času. Nechal jsem režii na Anne. Střídali jsme se v natáčení po týdnu, mohl jsem se na něj tedy přijít podívat. A viděl jsem podobné rysy, třeba způsob chůze. Ten jsem díky pokynům Anne změnil i já. Ve Francii po vás moc režisérů nechce, abyste pracovali i na fyzickém projevu. Spíš vás nechají být sami sebou. Marvin má však zvláštní chůzi, v dětství se mu lidi smáli, že chodí jako buzna. Jeho chůze o něm dost vypovídá.