Rozhovor s Fanni Metelius k filmu Srdce

Diváci mi psali, že se smáli, plakali a pak chtěli někoho praštit

říká o reakcích na svůj film Srdce švédská režisérka a herečka Fanni Metelius

Za zavřenými dveřmi přikrášlené skutečnosti se ukrývá hanba a intimita, niterná manipulace a nemilosrdná skutečnost moderního vztahu. Za filmem Srdce se skrývá Fanni Metelius, švédská režisérka i představitelka hlavní role. Svůj debut soutěžící v sekci Nová Evropa osobně představila v Praze.

Proč jste chtěla natočit love story z pohledu dívky?

Vždycky mě zajímala sexualita a podobný vztah, kdy kluk nestál o sex, jsem zažila sama, když mi bylo přes dvacet. Táhl se dlouho, připadalo mi, že je to zvláštní a cítila se divně, ale po rozchodu jsem zjistila, že k tomu dochází docela běžně. O lásce a sexu vypráví spousta filmů, ale tenhle příběh jsem v kině nikdy neviděla.

Proč jste do hlavní role obsadila sebe?

Ve filmu je hodně intimních scén a měla jsem pocit, že bych při nich herečku mohla nutit do něčeho, co by nechtěla. Nevěděla jsem co dělat, až mi můj učitel navrhl, abych v tom hrála sama, protože znám své hranice.

Vy jste si hraní zkusila už ve filmu Rubena Östlunda Vyšší moc, vystudovala jste ale režii. Jak vás Östlund našel?

Na škole jsem točila kraťasy, kde mi hráli kamarádi, já se zase objevila v jejich krátkých filmech a v jednom mě viděla Rubenova spolupracovnice a doporučila mě.

Srdce se na Febiofestu promítá třikrát, proč by na něj diváci měli zajít?

Po první projekci zůstalo na diskusi hodně diváků, někteří lidi mi děkovali ještě na Instagramu. Myslím si, že ten film se lidí dotkne, donutí je přemýšlet o jejich životě. Diváci mi psali, že se u filmu smáli, plakali a pak chtěli někoho praštit. Některé holky se prý po něm rozešly se svými kluky. Jiní pak hodiny debatovali.

Jak se vám líbilo na Febiofestu?

Měla jsem se tu skvěle. Líbí se mi, že porotu tvoří veřejnost. Nebo že tu máte Queer sekci. Programoví ředitelé jsou velmi milí a celá akce působí moderně a svěže. A hřejivě.