Queers: Série Marka Gatisse o století anglických gayů

Jako první na světě mohli diváci Febiofestu spatřit na velkém plátně Queers, sérii osmi monologů natočených pro britskou televizi BBC k loňskému 50. výročí částečné dekriminalizace homosexuálů v Anglii a Walesu. Projekci osobně doprovodil Mark Gatiss. Herec, scenárista a režisér, známý nejen jako spolutvůrce slavného seriálu Sherlock, měl celou sérii na starost, všechny epizody režíroval i produkoval, první z roku 1917 také napsal.

Většina dílů se týká zkušenosti gay mužů v zemi během posledního století. “Série končí v roce 2016 monologem muže, jenž se chystá na líbánky na Floridu. Neříkáme to jasně, ale je možné, že by se tam mohl ocitnout v klubu Pulse v noc masakru v červnu 2016. To je takové varování, že i když už jsme dosáhli velkého pokroku, boj ještě neskončil,” upozornil Gatiss.

Nejtěžší prý bylo připravit epizodu z 40. let, která se zabývá zkušeností černošského gaye. “Najít jakékoliv záznamy o této kultuře před rokem 1970 bylo velmi těžké. Spousta aspektů gay historie zůstává dodnes neprozkoumaná,” uvedl tvůrce. Některé monology se inspirovaly skutečnými osudy, například díl Dokonalý gentleman, jenž vyšel z případu plukovníka Barkera z 20. let, jehož žena po šesti letech manželství zjistila, že Barker není ani válečný hrdina a dokonce ani muž.

Všechny monology se odehrávají v jedné hospodě, kterou tvůrci postavili ve studiu. “Bar je ale reálný, ten jsem dovezli z jednoho hotelu z Irska. Určitě toho hodně zažil,” podotkl Gatiss. Texty všech osmi epizod vyšly i knižně. V neděli po promítání výběru z Queers proběhne debata se Společností pro queer paměť.