Pravidla pro všechno: Jak přežít chaos

Hudebník, grafický designer, ilustrátor a filmař Kim Hiorthøy uvedl na MFF Praha – Febiofest svůj snímek Pravidla pro všechno. I příběh o desetileté dívce, která přišla o otce a musí si vytvořit řadu pravidel, která jí pomohou přežít v novém, chaotickém světě, soutěží v sekci Nová Evropa. „V rámci přípravy jsem se díval na instruktážní videa, jak si sám pomoct, průmyslová videa o bezpečnosti práce a snažil se načítat problematiku atomů a času – ta je ale dost komplikovaná,“ svěřil se režisér.

Do Prahy spolu s ním přijel i spoluscenáristka a kamarádka Ilse Gekhiere, které do této zkušenosti o psaní filmu nic nevěděla. „Došlo mi, že to je fakt těžké. Na filmu navíc pracuje tolik lidí, že výsledek trochu připomíná Frankensteinovo monstrum. Nás film je kompromisem mezi klasickou narací a našimi experimentálními nápady,“ uvedla Gehkiere. „Než mi začala Ilse pomáhat, scénář byl chaotický, nevěděl jsem, kam směřuje. Dokonce jsem ho rozstříhal, položil na podlahu a skládal,“ vyprávěl režisér, jenž nyní připravuje snímek o člověku, který si platí herce, aby hráli jeho kamarády.

Součástí filmové delegace byla i herečka Sarah Francesca Braenne. Studentka divadelní školy za Pravidla pro všechno získala cenu Norského mezinárodního filmového festivalu Amanda, stejně jako kameraman snímku.