Planeta Česko: Divočina za naším domem

Amatérský biolog a profesionální filmař Marián Polák se o přírodu zajímá o dětství. Důkazem jeho lásky k české fauně i flóře je dokument Planeta Česko, objevující divočinu kousek od našich domovů. “Jsem nadšený, že takový film vznikl. Často v zahraničí bojujeme za ochranu přírody v Africe a když se pak člověk vrátí sem, uvědomí si, že je problém tu ochránit kousek Šumavy. Planeta Česko nabádá: jděte se podívat humna, objevte tam divočinu a chraňte ji,” pochválil snímek ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek.

Marián Polák zvídavým divákům na debatě po filmu prozradil, kolik práce za dokumentem sledujícím přirozené chování zvířat stojí. “Vyžaduje to hodně čekání a hodně ježdění, musíte být pořád připravený a taky mít zvířata nakoukaná a třeba vycítit, že se schyluje k páření kulíšků.”

Dokument, jenž můžete od 22. března vidět i v kinech, začal natáčet před třemi lety a ne vždycky se mu povedlo zachytit na kameru to, co chtěl. “Někdy jsem čekal na bobry a přišla vydra. Nejvíc mě mrzí sýček žijící v paneláku. U něj jsem strávil hodně času, jenže on měl ten rok jiné návyky, protože mu neposekali trávník, kde dřív lovil,” vyprávěl Polák.

Naopak kulíšek původně ve filmu tak výrazně zastoupen být neměl. “Když jsme čekali na datlíka, servali se v lese dva samečci kulíška a jeden spadl do sněhu přímo přede mě,” přiblížil režisér, jak si pták řekl o jednu z hlavních rolí. “Uvažovali jsme o spoustě zvířat, nakonec se klíčem filmu stalo hledání divočiny a vybrali jsme mikropříběhy zvířat, které nám přišly zajímavé a natočitelé,” doplnil Polák.