On/a: Film o genderové neutralitě

Americký snímek On/a na MFF Praha – Febiofest otevřel debatu o lidech s nebinární identitou. Protagonista snímku J. používá genderově neutrální zájmena. Ve čtrnácti se ale musí přes víkend rozhodnout, zda pubertu podstoupí jako chlapec, nebo dívka. Po promítání snímku přišly do sálu o tématu diskutovat Glynis Hull-Rochelle, která vystudovala dětskou psychologii a genderová studia v New Yorku, a Tereza Hrubá, jež je sama nebinární.

„Pracuju jako učitelka ve školce a vidím, jak brzo se gender považuje za daný a jak málo se akceptuje, když o něm někdo váhá,“ uvedla Glynis. „Když někomu řeknu, že jsem nebinární, většinou mě nebere vážně. Gender je pro mě úsečka, na jedné straně je muž, na druhé žena a mezitím leží spousta bodů, kde se můžete nacházet,“ doplnila ji Tereza.

Glynis spolupracuje s českou trans aktivistickou iniciativou Trans*parent, která podporuje nebinární kategorie lidí a pořádá workshopy, přednášky, setkání s dětmi a rodiči nebo večery deskových her. „Nebinární lidé většinou nemají o své identitě s kým mluvit, jejich blízcí tomu často nerozumí. Chybí nám terminologie, nejsme zvyklí vychovávat děti bez ohledu na gender. Osvěta je důležitá,“ upozornila Glynis s tím, že až 50 % dětí bojujících se svým genderem se pokouší o sebevraždu.