Neptun: Lež podle skutečnosti

Česká novinka Neptun režisérky Adély Babanové připomíná absurdní kauzu ze začátku 60. let a kombinací archivních záběrů a hraných scén ji mění v historku ještě absurdnější. V roce 1964 Stb zinscenovala senzační objev tajných nacistických dokumentů na dně Černého jezera, aby mohla zdiskreditovat politiky Západního Německa.

“Ta kauza je celkem dobře zdokumentovaná. Já se o ní dozvěděl z knihy Ladislava Bittmana z StB, který celou zápletku s potopením falešných nacistických beden vymyslel. Bittman po roce 1968 emigroval a napsal paměti, kde prozradil leccos,” zavzpomínal scenárista Džian Baban na vznik snímku.

Detaily operace Neptun by prý vydaly na seriál, tvůrci se ale rozhodli případem jen inspirovat a natočit na jeho motivy film, který trvá necelých 40 minut. “Zaujalo nás, jak je ta kauza příznačná pro fungování StB a KGB, propagandy a dezinformace. Fascinovalo nás, jak jejich lež, ač obsahovala řadu chyb, svět spolkl a dlouho jí věřil,” vysvětloval Baban.

I filmový Neptun dokáže diváky znejistět, ač režisérka doufá, že publikum pochopí, že příběh snímku je tak absurdní, že se stát nemohl. “Naše hrané scény jsou hodně poťouchlé,” říká Adéla Babanová. “Tehdy došlo k podvodu a lži a my chtěli zachytit proud té lži, aniž bychom museli vyprávět všechny okolnosti,” dodal Džian Baban.

Adéla Babanová pochází z prostředí výtvarného umění, svůj zatím nejdelší snímek tak plánuje ukázat i v galeriích a muzeích. Na podzim se má Neptun také promítat v Barceloně na festivalu videoartu Loop.