Master class Leose Caraxe: Blafujte a točte

Na debatu s Leosem Caraxem se přišlo podívat plné kino Ponrepo. Francouzský tvůrce originálních snímků Zlá krev, Milenci z Pont-Neuf nebo Holy Motors na Master class odpovídal na otázky publika, Tomáše Pivody a programové ředitelky MFF Praha – Febiofest Anny Kopecké.

“Nechodil jsem na filmovou školu, učil jsem se sledováním filmů. Řekl bych, že filmařem se může stát každý, to ale neznamená, že by to každého bavilo, nebo mu to šlo. Neexistuje jeden způsob, jak se naučit režírovat. Buď točíte, nebo ne. Buď najdete peníze, nebo ne,” uvedl Carax a na otázku, jak získat od producentů finance, odpověděl: “Blafujte. Říkejte jim, že víte, co děláte, a že si věříte.”

Posluchači se také dozvěděli, že režisér hraje na akordeon (“Špatně, ale moc mě to baví”), že se mu v Praze zdála noční můra (“Celý den mě děsí”) nebo že zatímco sám si často připadá jako hochštapler, řadu jiných režisérů obdivuje. “Většina z nich je ale mrtvá. Dneska už do kina moc nechodím.” Na slavnostním zakončení Leos Carax převzal cenu Kristián, kterou věnoval své dceři.