Master class Arnauda Desplechina: Dovolím si být i směšný

Francouzský filmař Arnaud Desplechin přijel na MFF Praha – Febiofest uvést několik svých filmů včetně novinky Ismaelovy přízraky. V kině Ponrepo také probral na své Master class s Jakubem Felcmanem a diváky svůj způsob práce, od psaní scénáře přes postavení mizanscény po práci s herci, hudbou či střihem.

“Skoro nikdy nezkouším, na počet záběrů nemám pravidla, dokud herci cítí, že ještě můžou říct mými slovy něco nového, pokračujeme. Na place bývám brzo ráno, kolem půl šesté. Hraju všechny postavy a fotím se u toho, fotky pak používám místo storyboardů. I před herci hraju jejich postavy, ačkoliv před tím všechny příručky o režii varují. Můžou si z toho pak vybrat, co chtějí. Já si dovolím být směšný a oni můžou být za hrdiny,” popisoval svůj styl Desplechin.

Uznávaný tvůrce také potěšil všechny, kteří mají problém s pracovní morálkou. “Každý film začnu psát sám. Po čtyřech měsících prokrastinace ukážu pár stránek kamarádům, kteří jsou tak milí, že v nich vidí film. Pak začnu pořádně pracovat.” Uměním se zabývají i jeho dvě sestry, jedna píše knihy, druhá scénáře. “Zbožňuju je, ale radši spolu nepracujeme, to by naši rodinu zničilo,” podotkl Desplechin.

Během Master class se režisér vyznal ze svého obdivu k Francoisi Truffautovi. “Jako student jsem uznával Godarda, Pak jsem ale asi v 25 letech v kině viděl Nikdo mne nemá rád a byl jsem fascinován.”