DO VĚTRU

světová premiéra první české boat movie
 

19. 3. v 19:30

Ve světové premiéře se na festivalu představuje drama Do větru režisérky Sofie Šustkové, v hlavních rolích s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.

První česká boat movie Do větru, režijní i autorský debut režisérky Sofie Šustkové, vstupuje do českých kin 5. dubna. Film se natáčel jako nezávislý projekt mladých tvůrců na palubě lodi v okolí Severních Sporád. Pro svůj snímek si tvůrci vybrali generační téma ve smyslu hledání cesty, kam dál plout životem, a odpovědí na otázku, jakou podobu a limity má osobní svoboda. Ty zarámovali do neobvyklého milostného příběhu točícího se kolem vztahového trojúhelníku dvou sourozenců a jednoho kamaráda. Scénář se vyvíjel pět let a fakt, že se natáčení bude odehrávat z větší části na palubě plachetnice, přiměl autorku i štáb strávit dlouhou dobu na moři. Hudbu k filmu složil Mikoláš Růžička, houslové party si zahrála Jenovéfa Boková. Producentem filmu je společnost CARTEL productions, koproducentem i/o post a Beep. Distributorem je A-company Czech.

Režisérka Sofie Šustková je z generace narozené kolem listopadu 1989, a právě z tohoto důvodu se ve svém debutu rozhodla zabývat tématem svobody. „Já a moji vrstevníci od dětství posloucháme, jaké máme štěstí, že vyrůstáme ve svobodném světě, že můžeme dělat vše, co nás napadne. Filmem chci divákům přiblížit, jak s tím žijeme a jaké varianty a limity má naše hledání svobody a s jakými otázkami se potýkáme jako mladá generace na počátku dospělého života.“