Do větru: Různé podoby svobody

Debut Sofie Šustkové Do větru viděli na MFF Praha – Febiofest první diváci. Nový český snímek se odehrává na moři a sleduje vztahy mezi dvojicí sourozenců a synem majitele lodě, na níž se plaví. “Klaďas, hajzl a holka mezi nima,” shrnul děj jeden z diváků, ačkoliv autorka postavy tak černobíle nevidí. “Matyáš pro mě není zlý, ale spíš ztracený, proto může působit zle a zkratkovitě.”

Místo děje snímku není náhodné. “Já jsem vášnivá jachtařka, můj tatínek je kapitán, když jsem chtěla natočit o svobodě a jak ji bere naše generace, hned se mi vybavila plachetnice,” popsala Sofie Šustková první nápad. Ve filmu podle svých slov nechala prostor pro diváky a jejich interpretace. “Téma svobody je tak subjektivní, že jsem se spíš snažila ukázat její různé podoby.”

Do tří hlavních rolí získala Šustková přesně ty tři herce, na které si pomyslela už při psaní scénáře, Jenovéfu Bokovou, Vladimíra Polívku a Matyáše Řezníčka. “Měsíc v Řecku zní idylicky, ale natáčení byla taková malá reality show, někdy jsme si mysleli, že to nezvládneme,“ zavzpomínala Boková na technicky náročné natáčení na jachtě.

Režisérka pak dodala, že snímek mohl vzniknout jen díky obrovské investici důvěry a nadšení všech členů štábu. “Financování snímku bylo složité. Spousta filmařů si myslela, že jsme šílenci. Ale my to nevzdali,” uvedla režisérka, na jejíž debut přispěla i veřejnost pomocí crowdfundingové kampaně. V českých kinech má Do větru premiéru 5. dubna.