Dánsko: Skateboard, tráva, pivo a zodpovědnost

Režisér Kasper Rune Larsen přivezl na MFF Praha – Febiofest film Dánsko o dvaadvacetiletém klukovi, který musí rychle dospět, poté co jedna z jeho známostí otěhotní. Snímek, který měl premiéru na letošním Berlinale a doma sbíral samé nadšené recenze, odráží i část jeho vlastních zážitků. “Točili jsme blízko města, kde jsem vyrostl, kde jsem se poflakoval, jezdil na skateboardu, pil pivo, hulil a užíval si,” svěřil se Larsen. “Chtěl jsem natočit film o mně a mých kámoších, protože jsme vtipní. Pak se z toho stala víc love story. Asi proto, že mě vždycky kolem natáčení opustí přítelkyně.”

Hlavního představitele snímku našel režisér v baru. “Hledal jsem kluka, který umí jezdit na skateboardu a už si něco prožil. Na castingy většinou chodí lidi z dobrých rodin, pro které to nejhorší, co kdy zažili, byla diagnóza cukrovky,” uvedl režisér.

Celé Dánsko je nasnímané ruční kamerou. “Nechtěl jsem, aby kameraman věděl, co bude přesně točit, ale aby zachytil, co se zrovna děje,” popsal režisér s tím, že herci často na place improvizovali. “Scénář měl jedenáct stránek a dva dialogy,” upřesnil Larsen. I tak na jeho základě získal do hlavní ženské role Frederikke Dahl Hansen, která zrovna vyhrála nejvýznamnější dánskou filmovou cenu Bodil. “Její přítel jí náš film rozmlouval, protože měla finančně lepší nabídku, ale jí přišlo, že práce s námi bude větší zábava,” vzpomínal režisér a dodal, že její zkušenosti pak nehercům při natáčení dost pomohly.