Cargo: Bratři na rozbouřeném moři

Syrový příběh z pobřeží Severního moře Cargo, soutěžící na MFF Praha – Febiofest v sekci Nová Evropa, přivezl do Prahy jeho producent Gilles De Schryver. Ten je ovšem natolik blízký kamarád režiséra snímku Gilles Couliera, že mohl na diskusi po promítání mluvit i za něj. „Gilles má dva bratry a komplikovaný vztah s otcem, asi proto pořád točí příběhy o mužské neschopnosti komunikovat,“ prozradil mladý producent. Ve filmu se záměrně nevyskytují žádné ženy, na jeho vzniku se ale podílel genderově vyrovnaný štáb.

Coulier filmem Cargo celovečerně debutoval, za sebou má už několik úspěšných krátkých snímků. Drama o třech bratrech, kteří se musí postarat o krachující rodinnou rybářskou firmu, inspirovala režisérova projížďka belgickým městem Ostende. „Gilles tam jel jednou na kole a všiml si spousty zrezivělých lodí. Dal se s místními do řeči, zjistil, jak celý rybářský průmysl v Evropě upadá a rozhodl se svůj příběh o bratrství zasadit do této komunity, která je k tomu dost macho a homofobní. I proto je jeden z bratrů gay, “ vyprávěl De Schryver. Natáčení se odehrávalo i přímo na lodi. „Když je ve filmu bouřka, tak opravdu zuřila bouřka. Režisér a kameraman si při natáčení odskakovali zvracet,“ zavzpomínal producent.

Jeden belgický divák si všiml, že tvůrci v titulcích děkují jedné značce belgického piva. „Je to trapistické pivo, což znamená, že ho vyrábí mniši a polovina výdělků jde na charitu. Gilles během vzniku filmu musel hodně meditovat a během toho vypil hodně toho piva,“ vysvětlil mu De Schryver.