Filmové sekce

 

Asijský pohled

V letošním výběru filmů z celého asijského kontinentu se vedle uměleckých festivalových hitů objevují také snímky vyloženě žánrové. Jako spojující prvek většiny z nabízených děl se ukazuje snaha autorů představit v rámci žánru společenské problémy dané země. Ať už se jedná o indickou, indonéskou, či čínskou realitu, tvůrci nám často na pozadí zábavného či dramatického příběhu nabízejí hlubší vhled.

Best of

Speciální sekce Best of vznikla u příležitosti 25. výročí vzniku festivalu, který byl založen v roce 1993. Uvádíme zde výběr divácky nejoblíbenějších snímků, které byly českému publiku poprvé představeny právě na festivalu během dvaceti pěti let jeho existence. Jedním z hlavních dramaturgických kritérií této sekce je vedle kvality a programové pestrosti vlastní divácké hodnocení filmů na portálu čsfd.cz, kde musí celkové hodnocení vybraného filmu přesahovat 80%. Přijďte si na velkém plátně užít diváky prověřené nejlepší tituly světového filmu a připomenout si svoje oblíbené filmové hity, ať už jste je poprvé viděli právě na Febiofestu, nebo se k vám díky svému festivalovému úspěchu dostaly až později v distribuci či na televizní obrazovce.

Central Park

Distribuční předpremiéry, české premiéry, komedie, historická dramata, melodramata, roadmovie, a herecké hvězdy v hlavních rolích. Jednoduše řečeno velké množství kvalitních snímků s diváckým potenciálem se nachází v sekci nazvané podle známého ústředního parku v New Yorku. Právě zde se potkávají lidé všech věků, profesí, zájmů, rodiny s dětmi, sportovci i romantické duše. Obdobně by i tato sekce měla být otevřená všem divákům a zaujmout nejen pravidelné návštěvníky festivalu, ale i ty, kteří třeba na Febiofest zavítají zcela poprvé.

Culinary Cinema

Již počtvrté pro vás připravujeme mimořádný kulinářský a filmový zážitek Culinary Cinema – filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi. V rámci večera se bude promítat v kině Cinestar Praha – Anděl a večeře budou následně servírovány v prostředí Restaurace delight v přilehlém pražském hotelu andel’s by Vienna House Prague. Návštěvníci tak během jednoho večera uvidí pečlivě vybraný film a následně ochutnají menu inspirované daným snímkem v podání špičkového šéfkuchaře. Sekce představí tři filmové novinky – americkou roadmovie po francouzském venkově, akční asijskou Bitvu kuchařů a v dánském dokumentu nahlédnou do zákulisí neslavnějších michelinských restaurací. Tento výběr doplní projekce dokumentárního snímku s výmluvným názvem Wasted! Jak se plýtvá potravinami.

Docs

Jediná sekce letošního Febiofestu, jenž se zaměřuje výhradně na dokumentární filmy. Divácké dokumenty přinášející nové a zajímavé pohledy z říše zvířat a lidí, z džunglí i nekonečných vesmírů, ale i hudebních pódií. Fanoušci kytarového umění nesmí vynechat dokument o Ericu Claptonovi, a stejně tak snímek o Marianne Faithfull v režii herečky Sandrine Bonnaire. Její kolegyně Vanessa Redgrave se naopak pustila do zachycení krize dětských uprchlíků. V sekci Docs je možné se vypravit do Afriky, sledovat zvířata sledující lidi i naopak, nostalgicky pohlédnout do útrob počátku mobilních telefonů, a v protipólu se třeba nechat unést visuálním odyseou s NASA.

Generace

Letošní nově nazvaná sekce Generace představuje tituly, z kterých si vyberou dospívající diváci i rodiny s dětmi. Snímky se tématicky zabývají vlivem a následky života na sociálních sítích, jak je člověk vnímán mezi svými kamarády, jaký obraz skrz tyto platformy o sobě vytváří, a jak nebezpečné může být ono „sdílení.“ Ve výběru naleznete též filmy o propadnutí světu populární kultury, o snaze zapadnout do nové party, mezi nové kamarády, ale také o tom, jak se kamarádství může zvrhnout v nechtěné těhotenství. Pro ty nejmenší jsou zde naopak aktuální animované produkce nebo dokumentární film Planeta Česko, odhalující skrytou rozmanitost přírody za naším domem.

MADE IN USA

Ačkoliv je hollywoodská filmová produkce asi nejznámější na světě, vzniká vedle ní každý rok mnoho nezávislých amerických filmů, vytvořených mimo velká studia, které díky své svobodě a důrazu na autorství přinášejí jiný pohled na současnou Ameriku. Reagují na aktuální problémy s častokrát nekompromisní naléhavostí a svérázným vizuálním stylem. Ukazují krajinu rozdělovanou nejen prezidentem a politikou, ale i sociálními rozdíly, sexismem, předsudky a xenofobií. V letošním žánrově pestrém výběru vám nabízíme pohled na druhou stranu hollywoodské mince, na které najdete místo komiksových hrdinů zachraňujících planetu nadpřirozenými schopnostmi, hrdiny skutečného amerického života, kteří i přes svoji znevýhodněnou pozici a nedostatky následují svoje sny, vášně a touhu po autenticitě, aby zachránili alespoň jeden jediný život. Ten svůj.

Masters

Seke se zaměřuje na aktuální tvorbu režisérů, kteří se již zapsali do dějin světové kinematografie. Představí režiséry a režisérky z Francie, Německa, USA i Iránu. Deset novinek doplňují speciální projekce dvou u nás téměř neznámých, nově restaurovaných děl příslušníků francouzské nové vlny, Jeana-Luca Godarda a Jacquese Rivetta.

Noční cirkus

Jsou zvířata, která v noci nechodí spát, která se naopak za soumraku budí a teprve vyráží za zábavou. A i pro ně má Febiofest svůdnou nabídku filmů. Krvavé zombie horory, postapokalyptická dramata, akční umění zlomených rukou nebo prostřelená ramena, ale i nekorektní humor. Žánrům, stylům a diagnózám se zde nekladou hranice. Budete se smát, budete se bát a za oboje Vám bude možná trapně. Jedinou jistotou je, že výběr těchto filmů vždy vytvoří vzrušení a emoční napětí nočních diváků a udrží je v sedadlech kina bdělé.

Nová Evropa

Tradiční soutěžní sekce prvních snímků nastupujících filmařů ze zemí Evropy, která představuje myšlenkově a formálně ambiciózní a odvážná díla. Filmy, jež provokují, reflektují a přinášejí autorské pohledy na současnou Evropu, ve které žijeme, na vztahy, které prožíváme. Někdo se pro své úvahy a náměty vydává do cizích zemí, někdo do čistě hravé fantazie, někdo naopak dokumentárně sleduje své protějšky. Téma rodiny jako by se však prolínalo všemi díly. Není však pochyb, že každý z vybraných filmařů – i když je teprve na začátku své kariéry – nabízí osobité a hodnotné dílo. Některá již byla oceněna a objevena jinými festivaly, některá teprve na své první oslavy čekají.

Ozvěny Balkánu

Připravte se, že váš pohled na balkánskou kinematografii se pořádně otřese. Jasně, budeme podávat i klasické balkánské lahůdky, jako je hit z Cannes Tonyho Gatlifa a zbrusu nová makedonsko-řecká komedie o dopadech alternativní medicíny na starší generaci! Ale určitě jste ještě nikdy neviděli nic takového jako „teplou“ love story v romském ghettu v Bukurešti, svatbu, co se zblázní, v kosovsko- albánském filmu ani palčivé mentální zhroucení otce, kterému se zatoulá dcera. Díly balkánských filmařů stále znějí ozvěny války, ale zpracovává je umělecká mysl, včetně mnoha debutujících režisérů a režisérek, s nadějí zaměřená na nové generace.

Panorama

Sekce Panorama představuje výběr z nejzajímavějších filmů, které měly světovou premiéru během posledního roku na některém významném světovém festivalu. Ať už se jedná o zavedené či začínající autory, spojuje je progresivní přístup k filmové tvorbě, formální i obsahová inovativnost a neotřelost. V letošním výběru se vedle festivalově tradičně silných zemí jako Francie či Itálie objevují i filmy z dalších kontinentů, tři snímky zastupují jihoamerickou kinematografii, ale největším překvapením ve výběru možná budou hned tři snímky iránské, které každý po svém komentují současnou společenskou situaci v Iránu. Zatímco dva hrané snímky vznikly v iránské produkci, animovaný provokativní snímek Tehran Tabu musel být natočen za evropské peníze.

Queer now

Žánrově rozmanitý výběr toho nejlepšího ze současné queer kinematografie přináší jeden z nejoceňovanějších filmů loňského roku Call Me By Your Name. Zakázanou lásku prožívá v ortodoxní židovské komunitě Rachel Weisz, Marvinovi v Paříži ukazuje cestu Isabelle Huppert a argentinský herec hledá štěstí v New Yorku. Queer historii odhaluje skandální zrození komiksové superhrdinky Wonder Woman nebo boj o dekriminalizaci homosexuality v Británii. Různorodost identit, příběhů a filmařských přístupů ukazuje také mrazivý islandský horor, hořko-sladká romance z Mexika, německé drama o ženském dospívání a na MFF Cannes uvedený artový debut, který citlivě zobrazuje nebinární rodovou identitu teenagerů.

Světla severu

Filmová světla severu září jasněji než kdy dříve a různorodost žánrů je zjevná napříč skandinávskými i pobaltskými zeměmi. Důležitost rodiny však vyčnívá nad všemi ostatními tématy. Od sousedské války, která jako lavina strhne islandské předměstí, přes pohnuté drama otce a syna ze švédského venkova v sedmdesátých letech až po napínavý příběh o gamblingu z kodaňského podsvětí. Sestry svištící na hraně zákona ve finské road movie, hybridní filmy o hledání milovaných i překvapivě surreálný nástin možností volby jedné matky v gruzínsko-estonské koprodukci. Říkal snad někdo dysfunkční?

Profil: Arnaud Desplechin

Francouzský režisér a scenárista vystudoval filmovou školu IDHEC a profesně se etabloval
jako kameraman a scenárista spolupracující na krátkých filmech ostatních režisérů (Eric
Rochant, Eric Barbier či Patrick Grandperret). Pozornost filmové kritiky získal již svým prvním
středometrážním snímkem Život mrtvých a celovečerním debutem Hlídka (La Sentinelle) se
zařadil mezi významné francouzské tvůrce současnosti. Většina jeho dalších filmů, jako
například Esther Kahn, Králové a královny, Vánoční příběh či Jimmy P., sbírala ocenění napříč
světovými festivaly.

Tvorbu Arnauda Desplechina charakterizuje žánr komorních dramat s detailní
psychologickou analýzou vnitřního světa hrdinů, kteří často procházejí určitou formou
existenciální krize.

Daniela Kolářová

Daniela Kolářová patří mezi nepopulárnější české herečky. Na divadelní jeviště se poprvé postavila už v devíti letech v Karlových Varech, kde vyrůstala. Po absolvování pražské DAMU získala angažmá v Divadle S. K. Neumanna a od počátku sedmdesátých let je stálou členkou Divadla na Vinohradech. V roce 2004 získala Cenu Alfréda Radoka za nejlepší hlavní ženský divadelní výkon za roli matky tyranky v inscenaci U cíle. Daniela Kolářová je také významnou filmovou herečkou a objevila sen v celé řadě filmů a televizních seriálů nejrůznějších žánrů. V 70. a 80. letech patřila mezi nejobsazovanější české filmové a televizní herečky, dlouhodobě spolupracuje se Zdeňkem i Janem Svěráky. Třikrát byla nominována na Českého lva a jednou nominaci proměnila v kategorii Vedlejší herečka ve filmu Kawasakiho růže. Kromě herectví pracuje také pro Český rozhlas, kde dala hlas postavám ve více než osmdesáti inscenacích.

Profil: Leos Carax

Kontroverzní francouzský režisér získal pozornost filmové kritiky již svým krátkometrážním snímkem Strangulation Blues, se kterým zvítězil na počátku osmdesátých let na festivalu v Hyères. V roce 1984 v pouhých čtyřiadvaceti letech natočil debut Když chlapec potká dívku (Boy Meets Girl) a okamžitě se zařadil mezi nejtalentovanější mladé režiséry té doby. I bez formálního filmového vzdělání si Carax vytvořil svůj specifický a nezaměnitelný rukopis. Jeho filmy jsou vizuálně propracovaně do nejmenších detailů. Atmosféru buduje prostřednictvím spektakulární výtvarné stylizace a do značné míry rozvolňuje tradiční logiku vyprávění. Častý motiv, který se v Caraxově tvorbě objevuje, ukazuje vztah muže a ženy spíše na intelektuální a emocionální než fyzické rovině. Většina jeho snímků je do určité míry provokativní a hravá s melancholicky romantickým pohledem na svět. Leos Carax natočil za více než třicetiletou kariéru pouze pět celovečerních filmů.

Profil: Charles Aznavour 

Francouzsko-arménský šansoniér, herec a skladatel Charles Aznavour ozdobí slavnostní zahájení 25. Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a převezme cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Na festivalu bude uveden film Françoise Truffauta Střílejte na pianistu z roku 1960. Charles Aznavour se celosvětově proslavil jako zpěvák a hudebník, ale pozoruhodná je také jeho filmová herecká kariéra.

info@febiofest.cz

MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA - FEBIOFEST s.r.o.
Růžová 13, 
Praha 1, 110 00, Česká republika
+ 420 221 101 111

Buďte s námi v kontaktu

Buďte s námi v kontaktu

© 2017 MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL PRAHA - FEBIOFEST s.r.o. Made with love by WHITE GORILLA.