CS | EN

Novinky

19. 3. 2016

Uprchlíci

Bílí rytíři

Téma „uprchlíků“ je výsostně aktuální, tato sekce by ale nevznikla bez filmů, které se mu věnují. Vzhledem k času potřebnému pro vznik celovečerního filmu nereagují ještě na velkou uprchlickou vlnu minulého roku ‒ reflektují však již léta existující realitu. Mladou maltskou filmařku Rebeccu Cremonaovou inspirovala při vzniku jejího debutu Simshar skutečná tragédie ve vodách Středozemního moře. Jonas Carpignano sleduje ve snímku Mediterranea osudy afrických emigrantů v Itálii, kde už léta přežívají v nedůstojných podmínkách. Lidské volání je klaustrofobickým dramatem skupiny uprchlíků, kteří zahájí hladovku ve snaze vymoci si azyl. Téměř experimentální prvotina Úhor je originální verzí tématu uprchlictví „naruby“, natočenou přímo v táboře v Calais. Téma „uprchlíci“ ve výběru chápeme v širším kontextu. Film Bílí rytíři známého režiséra Joachima Lafosse rekonstruuje skutečné události z roku 2007, kdy se skupina humanitárních pracovníků navzdory všem dobrým úmyslům zapletla do podivného obchodování s africkými sirotky, které chtěla vyvézt do Evropy k adopci. Tématem dramatu Rybaření bez sítí je somálské pirátství a americký režisér Cutter Hodierne přináší nesmírně autentický, sugestivní, téměř dokumentární obraz zhroucené země, ve které se už nedá žít, jen z ní utéct. Útěk za lepším životem do jiných, svobodnějších zemí se vine lidskou historií (včetně té československé). K útěku z Íránu do Francie byli přinuceni i hrdinové snímku My tři nebo nic , režijní prvotiny známého francouzského komika Kheirona, který líčí příběh své rodiny s odstupem a odlehčujícím humorem. K nejzajímavějším francouzským filmům z posledního festivalu v Cannes patří bezesporu Kovbojové, režijní debut Thomase Bidegaina, scenáristy oceňovaných filmů režiséra Jacquese Audiarda. Životy otce a syna zde osudově změnil útěk jejich dcery (a sestry) s muslimským fundamentalistou. Kontroverzi vyvolává také francouzská Skrytá válka, reagující na teroristické útoky v redakci Charlie Hebdo. Jeho mladí hrdinové z džihádistické bojůvky souvisejí s tématem uprchlictví z obrácené perspektivy. Tyto filmy nesoudí a nenabízejí žádná rychlá řešení, ale předkládají obraz světa, ve kterém žijeme.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.