CS | EN

Hosté

EMÍLIA VÁŠÁRYOVÁ

Právem přezdívaná „první dáma slovenského filmu,” Emília Vášaryová má za sebou bohatou kariéru na filmovém plátně, v televizi i na divadle, na obou stranách česko-slovenské hranice. A ve svých třiasedmdesáti letech je stále výjimečně aktivní herečkou - na Febiofest, kde přebere cenu Kristián, přiváží ceněné drama Eva Nová,  ve kterém ztvárnila titulní roli a jež mělo světovou premiéru v září loňského roku na prestižním festivalu v Torontu, odkud si odvezlo Mezinárodní cena kritiků pro objev roku, a v nadcházející sezóně účinkuje v šesti inscenacích činohry Slovenského národního divadla, kam do angažmá nastoupila již v roce 1964 po absolvování herectví na bratislavské VŠMU.

Již v roce 1963 si zahrála tanečnici Dianu v Až přijde kocour Vojtěcha Jasného a v rámci Slovenského dne na festivalu je zařazen klasický slovenský snímek Drak se vrací (1967) Eduarda Grečnera, v němž hraje osudovou Evu mezi dvěma muži.

Vášaryová je obsazovanou herečkou také v současném českém filmu, objevila se ve výrazných rolích ve Václavovi, Pelíškách i Krásce v nesnázích Jana Hřebejka, za roli v jehož dramatu Horem pádem získala Českého lva pro nejlepší herečku v hlavní roli.

 
Drak se vrací / Dragon's Return / Drak sa vracia (Československo) Režie: Eduard Grečner (Slovenský den )
Eva Nová / Eva Nová / Eva Nová (Slovensko, Česká republika) Režie: Marko Škop (Soutěž Nová Evropa )

» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.