CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Slovenský den
Slovenská kinematografie v posledních letech získala novou energii s rozmanitější hranou produkcí, která se sebedůvěrou podniká moderní výlety do žánrů a také se v civilním, kritickém trendu evropského nezávislého filmu obrací k současným sociálním otázkám, v návaznosti na festivalový a kritický úspěch filmů slovenských dokumentaristů. Jedním z nich je Marko Škop, jehož hraný debut Eva Nová si minulé září vysloužil bezprecedentní úspěch na Mezinárodním festivalu v Torontu za sondu do rodiny alkoholičky, která se snaží získat zpět svou rodinu i sebeúctu. Titulní roli ztvárnila první dáma slovenského filmu Emília Vášaryová, která je hostem zahájení Febiofestu a převezme zde cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Eva Nová je zařazena do soutěžní sekce Nová Evropa a v návaznosti na ocenění slovenské herecké legendy je jedním ze tří titulů speciální sekce Slovenského dne jeden z prvních filmů, kde se tehdy pětadvacetiletá herečka objevila v hlavní roli, Drak se vrací z roku 1967. Tento snímek režiséra Eduarda Grečnera je považován za jeden z nejvýznamnějších slovenských filmů vůbec a loni byl také vydán v reedici na DVD jako součást prestižní britské kolekce evropského filmového dědictví Second Run. Adaptace stejnojmenné literární předlohy, která je klasikou naturalistické prózy, se odehrává na půdorysu milostného trojúhelníku, v jehož středu stojí Eva Jariabková, v podání Vášaryové, mezi dvěma muži ‒ svým manželem a enigmatickým Drakem, který byl kdysi z vesnice vyhnán a jeho návrat probouzí staré křivdy i potlačené vášně. Milostné drama je baladickým obrazem slovenského venkova i moderním psychologickým příběhem, který se obejde s minimem dialogů a vypráví silnými obrazy, herectvím a inovativní prací se zvukem a hudbou Ilji Zelenky. Společenští outsideři jsou také hrdiny dvou úplně nových slovenských filmů této sekce. Čistič nese v názvu přezdívku a zároveň profesi svého protagonisty, který se vedle odklízení pozůstatků mrtvol začne oddávat novému hobby – sledování nic netušících lidí přímo v jejich bytech. Stylový a originální thriller Petra Bebjaka (Meruňkový ostrov, Případy 1. oddělení) je temným výletem do žánrové kinematografie. Stanko, v stejnojmenném debutu Rasťa Boroše, má zase po mnoha průšvizích poslední šanci zapůsobit na svého italského bosse a vydává se v civilní tragikomické road-movie na cestu, na jejímž konci má přivézt ze Slovenska dívku pro jeho zákazníky.
 
Čistič / The Cleaner / Čistič (Slovensko) Režie: Peter Bebjak (Slovenský den )
Drak se vrací / Dragon's Return / Drak sa vracia (Československo) Režie: Eduard Grečner (Slovenský den )
Stanko / Stanko / Stanko (Slovensko) Režie: Rasťo Boroš (Slovenský den )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.