CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Zaostřeno na Makedonii
Kinematografie označovaná jako „makedonská“ začíná rozpadem Jugoslávie, jejíž součástí země byla, a ustanovením nezávislé Makedonské republiky v roce 1991. Makedonští filmaři ale byli na mapě dějin kinematografie už od počátků, když země patřila pod Osmanskou říši a průkopničtí bratři Manakiové již v roce 1905 natočili průlomový dokumentární snímek ‒ jako vůbec první film Balkánu. V roce 1974 svůj celovečerní dokumentární debut, který se stal jugoslávským kandidátem na Oscara, natočil nestor makedonského filmu Stole Popov. První film nového nezávislého státu je příznačně právě Popovovo hrané drama Tetování zasazené do turbulentního politického chaosu rozkladu režimu v bývalé Jugoslávii, které je kulisou pro rozpad manželství, v němž odchod Ilka od manželky s prázdným kufříkem spustí absurdní mašinerii jeho zatčení. Mezinárodně oceňovaný film je jedním z trojice režisérových snímků zařazených do sekce, spolu s Romskými kouzly z roku 1997 a novinkou Až po jílec, která v milostném čtyřúhelníku mapuje pohnutou makedonskou historii. Politika a dějiny otřásající osobními příběhy jsou klíčové také ve filmech Iva Trajkova. Historické drama Velká voda se vrací do dětství fiktivního popřevratového politika, které strávil v komunistickém převýchovném táboře coby válečný sirotek. Velkolepost dějin a ideologií zde kontrastují s dětským pohledem na svět. Protagonistou nového Trajkovova filmu Noc BezMoci , který je uveden na festivalu v premiéře a byl nominantem Makedonie do letošního oscarového klání, je také politik v pro zemi bouřlivém období transformace 90. let. Půdorysem filmu ale je komorní drama jeho manželství odehrávající se v jediné noci a inspirované Uchem Jana Procházky. Třetím do výběru zařazeným filmem z tematicky i žánrově rozmanité filmografie Iva Trajkova, vedoucího katedry střihu na pražské FAMU a autora experimentálního Movie i úspěšné Kanárské spojky, je jeho 90 minut – Berlínský projekt , hra se žánrovými postupy gangsterky i podstaty filmové reality, odehrávající se v reálném čase na cestě hlavního hrdiny bludištěm Berlína za pomstou. Obraz současné makedonské tvorby doplňují Lazar Svetozara Ristovského o pašerákovi imigrantů a drama o pomstě Tři dny v září , režiséra Darijana Pejovského.
 
Lazar / Lazar / Lazar (Makedonie, Chorvatsko, Bulharsko, Francie) Režie: Svetozar Ristovski (Zaostřeno na Makedonii )
Noc bezMoci / Honey Night / Honey Night (Makedonie, Česká republika, Slovinsko) Režie: Ivo Trajkov (Zaostřeno na Makedonii )
Tetování / Tattoo / Tetoviranie (Jugoslávie, Makedonie) Režie: Stole Popov (Zaostřeno na Makedonii )
Velká voda / Great Water / Golemata voda (Česká republika, Makedonie, Německo, USA) Režie: Ivo Trajkov (Zaostřeno na Makedonii )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.