CS | EN

Novinky

12. 3. 2015

Febiofest uvítá producenta Mikea Downeyho, a spojí se tak s Evropskou filmovou akademií v podpoře vězněného ukrajinského režiséra Olega Sentsova

Mike Downey

MFF Praha - Febiofest uvede ve svém programu čtveřici Downeyho producentských počinů, mezi nimi i historicko-životopisný film Petra Greenawaye Goltzius a společnost Pelikán. Film Prezident z roku 2014 o posledních dnech padlého diktátora natočil známý íránský režisér oceněný v Cannes i Benátkách Mohsen Makhmalbaf. Downey produkoval i komedii Bena Hopkinse Ztracen v Karastánu, další absurdní satiru na téma „diktátorství“, na jejímž scénáři spolupracoval také čerstvý držitel Oscara Pawel Pawlikowski, nebo snímek Bohéma v rytmu Afriky režiséra Marka Dornforda-Maye oceněný za hudbu na letošním Berlinale. Jihoafrický tvůrce jím navazuje na svou úspěšnou adaptaci Bizetovy Carmen, která mu v roce 2005 vynesla Zlatého berlínského medvěda.  

Tentokrát se jedná o úpravu Pucciniho Bohémy originálně přepsanou do nuzných poměrů současné Jižní Afriky. Downey založil před patnácti lety společnost F&ME a má za sebou více než padesát celovečerních filmů i dokumentů. Své producentské aktivity rozvíjel také v tuzemských koprodukčních projektech Bathory a Andělé všedního dne. Návštěva Downeyho je spojena i s protestní akcí Svobodu pro Sentsova. „Během loňského festivalu v Cannes vyšlo najevo, že Sentsov nebude v dohledné době propuštěn. Ze své pozice zástupce předsedy Evropské filmové akademie jsem tak zaštítil kampaň, jejímž cílem je poukázat na Sentsovovu kauzu a pomoci vybrat peníze na jeho právní výlohy a přispět jeho dětem,“ říká Mike Downey. Kampaň Svobodu pro Sentsova organizovanou Evropskou filmovou akademií podpořili mezi řadou jiných Pedro Almodóvar, Roberto Benigni, Stephen Daldry, Agnieszka Hollandová, Aki Kaurismäki, Mike Leigh, Antonio Saura, Volker Schlöndorff, Béla Tarr nebo Andrzej Wajda. Febiofest uvede v programu Sentsovův film Hráč, který ukrajinský režisér natáčel na skutečných herních turnajích a do nějž obsadil reálné gamery. Výnosy z festivalových projekcí věnuje Febiofest na bankovní účet režisérova obhájce. Projekce filmu Hráč proběhnou ve čtvrtek 26. března od 19.15 a v pátek 27. března ve 14.30 hodin. Režisér Oleg Sentsov se aktivně účastnil ukrajinských protestů a angažoval se i doručováním jídla a zásob ukrajinským vojákům uvízlým na krymských základnách. V květnu 2014 byl zatčen ruskou tajnou službou FSB a na základě obvinění z plánování řady teroristických útoků uvězněn. Ačkoliv ruská strana tvrdí, že se Sentsov přiznal, obhajoba uvádí, že Sentsov byl k přiznání násilím donucen. 


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.