CS | EN

Novinky

22. 3. 2015

Výstava plastik sochaře Lukáše Raise na piazzettě před kinem CineStar Praha - Anděl

Výstava plastik sochaře Lukáše Raise

Srdečně vás zveme na výstavu plastik Noha, Irony, Cross Check, Archimedon, Metamorfloris sochaře Lukáše Raise na piazzettě před kinem CineStar Praha - Anděl. Lukáš Rais se věnuje především přetváření již vytvořených, převážně normovaných, subjektů v nové formy a významy tak, aby nebylo pro běžného diváka objekty obtížné definovat, popsat, prožít a nakonec zjistit, že nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jednoznačným favoritem mezi používanými materiály jsou kovové trubky a jejich průmyslové produkty, které jsou de-formovány tak, že popírají svůj původní účel a podstatu. Zdánlivě nezdolný kov sochař řeže, ohýbá, sváří, obrací naruby, rozkládá a znovu spojuje v netradičních souvislostech.

Lukáš Rais(*1975)  - Při studiu sochařství na UMPRUM v atelieru Sochařství pod vedením prof. Jiřího Beránka, prof. Kurta Gebauera a Krištofa Kintery se začal formovat autorův typický sochařský rukopis.  Nicméně jeho předešlá studia technických oborů jsou pevným základem jeho tvorby. Znalosti elektrotechniky, mechaniky a technologických principů využívaných v průmyslu se staly pro jeho tvorbu výchozí platformou, která definuje celý její charakter.

Lukáš Rais se věnuje především přetváření již vytvořených, převážně normovaných, subjektů v nové formy a významy tak, aby nebylo pro běžného diváka objekty obtížné definovat, popsat, prožít a nakonec zjistit, že nic není tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jednoznačným favoritem mezi používanými materiály jsou kovové trubky a jejich průmyslové produkty, které jsou de-formovány tak, že popírají svůj původní účel a podstatu. Zdánlivě nezdolný kov sochař řeže, ohýbá, sváří, obrací naruby, rozkládá a znovu spojuje v netradičních souvislostech. Autor je přesvědčen, že tento materiál je obdařen dokonalými možnostmi modelace a sám si říká o svoje přetváření, čímž umožňuje vyjádření autorových vlastních prožitků, životních situací a banalit, které nabývají nečekaných souvislostí až poté, co jsou zformovány do sochařských objektů. Klíčové je precizní zpracování materiálu a jeho perfektní povrchová úprava, kde přiznané spáry tvoří zároveň rafinovaný akcent. Vrcholu dokonalosti dosahuje autor ve své designérské tvorbě, kde je estetická forma navíc obdařena zřetelnou funkcí. Za sérii topných plastik Industriality byl Lukáš Rais ostatně nominován na cenu Czech Grand design 2013 v kategorii Objev roku. Jeho sochy napovídají, že skrytý, univerzální řád je ukotven i ve zdánlivě chaotických jevech, naznačují morfologickou unitu makro a mikro kosmu a upomínají na společné tvarosloví přírody, vesmíru i výplodů lidského konání.

Seznam vystavených plastik: Noha 2009, Irony 2012, Cross Check 2010, Archimedon 2010 Metamorfloris 2014


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.