CS | EN

Hosté

Eran Riklis

Mezinárodně uznávaný izraelský režisér prožil část dětství ve Spojených státech a v Brazílii, kde pracoval jeho otec, krom jiného i nadšený amatérský filmař. Třebaže na vyrůstajícího Erana Riklise americká kultura silně zapůsobila, po návratu do Izraele se záhy identifikoval s novým prostředím a jeho specifiky. Do izraelské armády nastoupil v období Jomkipurské války a po skončení vojenské služby začal studovat v Tel Avivu, odkud v roce 1975 přesídlil na prestižní britskou National Film and Television School, kde posléze úspěšně absolvoval.
Od počátku 90. let pronikala Riklisova tvorba na mezinárodní přehlídky, kupříkladu drama Cup Final (Gmar Gavi'a, 1993) bylo uvedeno v rámci Berlinale i na benátském filmovém festivalu. Počínaje komerčně úspěšným filmem Zohar (1993) si režisér udržuje rovněž stabilní přízeň izraelské filmové akademie. Mezinárodní průlom pro něj znamenalo uvedení dramatu Syrská nevěsta (The Syrian Bride, 2004), kde Riklis tragikomicky nahlížel na byrokratické obtíže svatebčanů v oblasti izraelsko-syrské hranice na Golanských výšinách. Snímek si odnesl mj. cenu publika na festivalu v Locarnu.
Obdobnou cenu získal Riklis o pár let později na Berlinale za film Citrónový sad (Lemon Tree, 2008). V něm vnímavě a s jemným nádechem mystiky pojednával o zoufalém úsilí palestinské vdovy zabránit pokácení jejího citroníku, k němuž se uchýlí nový soused – izraelský ministr obrany. Aktuální snímek Tančící Arabové (Aravim rokdim, 2014) stvrzuje Riklisovu pověst citlivého pozorovatele, který je schopen poutavě a srozumitelně vykreslit výzvy nestabilního regionu publiku po celém světě. Režisér dle svých slov pokládá za závazek předkládat závažná témata, ale nikoli pouze kázáním o politice, nýbrž dynamickým a empatickým vyprávěním.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.