CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Polsko 44
Tematická sekce věnovaná reflexím druhé světové války v polské kinematografii vznikla ve spolupráci s Polským institutem v Praze k letošnímu 70. výročí konce války.
Jak se vypořádat s nejtragičtější národní zkušeností 20. století? Slouží film k posilování, nebo bourání národních mýtů? Jak připomínat zkušenosti z druhé světové války generacím, které ji samy nezažily? Právě nutnost konfrontace s těmito otázkami představovala hlavní tvůrčí impulz polské filmové školy 50. a 60. let. A tyto otázky zůstaly nesmírně aktuální a kontroverzní i dnes, jak dokazují tři snímky z roku 2014, které budou v Česku promítány poprvé, včetně asi nejočekávanějšího a nejdiskutovanějšího polského filmu posledních let, Města 44.
V rámci sekce Polsko 44 se tak setkají klasická díla polské filmové školy s jejich nejnovějšími protějšky. Je zajímavé, že ve většině případů lze vysledovat jasnou linii od dekonstrukce hrdinských mýtů k jejich (alespoň částečnému) potvrzení. Andrzej Wajda či Andrzej Munk se s čerstvým, osobně zažitým traumatem války vyrovnávají spíše problematizací černobílých představ o smyslu odporu a obětí. Naopak nejnovější polské válečné filmy spíše reagují na velmi silnou společenskou poptávku po opětovném zobrazení klíčových kapitol národních dějin, tentokrát bez ideologických omezení doby komunismu. Snaží se také tato témata pojímat jazykem a stylem co nejvíce se přibližujícím současné mladé generaci. Jak se přímá zkušenost s válečnou dobou stále více vytrácí, hledají nové filmy střední cestu mezi hořkou demytologizací a propagandistickým zjednodušením, ale stále více také směřují od rozebírání národních traumat k popkultuře.
Tato dualita platí velmi výrazně u dvou velkofilmů, které reflektují jednu z nejdramatičtějších kapitol války, Varšavské povstání z roku 1944. Veledílo Kanály od Andrzeje Wajdy bylo vnímáno jako zúčtování s romantickým vlasteneckým mýtem. Mladý režisér Jan Komasa natočil naopak film, který ohromuje svou vizuální stránkou, ale zaměřuje se spíše na otázku, jak pojmout tragédii povstání stylem současné mladé generace.
Stejně tak Akce u Arzenálu z roku 1977 a loňské Kameny na pevnost představují klasický a současný pohled na jednu událost: odbojovou operaci, kterou podnikli skauti na záchranu jednoho ze svých kolegů uvězněných Němci. Tento příběh do povědomí Poláků pevně zasadila kniha Kameny na pevnost, stálá součást povinné školní četby až do dnešní doby. Děj se stejně jako v případě Města 44 týká velmi mladých lidí, nicméně zatímco klasická Akce u Arzenálu usiluje o téměř dokumentaristickou přesnost, nejnovější Kameny na pevnost se zaměřují spíše na univerzální motiv dospívání ve zcela nelidské situaci.
Propojení v rámci poslední dvojice snímků už není tolik prvoplánové, ale stále zásadní. Eroica Andrzeje Munka z roku 1957 nevybíravě demaskuje hrdinské mýty a ukazuje, že realita války a života je mnohem složitější než její černobílá převyprávění. Film Varšavské povstání, který vznikl z iniciativy Muzea Varšavského povstání, je naopak po stránce obsahu holdem účastníkům bojů. Díky mistrnému zpracování, podbarvení a ozvučení archivních záběrů povstalecké filmové kroniky vznikl unikátní filmový experiment, který „oživuje“ padlé, vrací povstalcům jejich tváře a příběhy…
 
Eroica / Eroica / Eroica (Polsko) Režie: Andrzej Munk (Polsko 44 )
Kanály / Canal / Kanał (Polsko) Režie: Andrzej Wajda (Polsko 44 )
Město 44 / City 44 / Miasto 44 (Polsko) Režie: Jan Komasa (Polsko 44 )
Varšavské povstání / Warsaw Uprising / Powstanie Warszawskie (Polsko) Režie: Jan Komasa, Władysław Pasikowski (Polsko 44 )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.