CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Pocta: Jeroen Krabbé
Původem Nizozemec Jeroen Krabbé se narodil do umělecké rodiny malířů a k malířskému řemeslu také směřovaly jeho první studijní kroky. V průběhu studií však Jeroen své umělecké ambice stočil jiným směrem a svou kariéru započal jako herec na Akademii dramatického umění v Amsterodamu. Postupně své umělecké pole působnosti rozšířil o filmovou režii, překladatelství dramatických her, kostýmní návrhářství a malířství, ke kterému se později opět vrátil.
Krabbého první důležitá herecká příležitost je spojena se jménem krajana Paula Verhoevena, později slavného hollywoodského režiséra (RoboCop – 1987, Základní instinkt – 1982, Hvězdná pěchota – 1997), který Krabbému nabídl roli studentského vůdce Guse, zavražděného nacisty, v protiválečném dramatu Oranžský voják (1977). Vzájemná spolupráce nizozemského tvůrčího tandemu, který se opět setkal při natáčení psychologického thrilleru Čtvrtý muž (1983), ve kterém Krabbé ztělesnil homosexuálního spisovatele utápějícího se v alkoholu a erotice, otevřela Krabbému dveře do Hollywoodu, kde vytvořil řadu výrazných, povětšinou záporných postav. Stal se gangsterem (Nemilosrdně, 1986), špiónem, mafiánem (Mstitel, 1989) nebo padouchem v jedné ze série „bondovek“ Dech života (1987). A byli to právě tito darebáci, kteří Krabbému přinesli mezinárodní věhlas. Krabbé, jakožto z podstaty své profese muž mnoha tváří, se v posledních letech objevuje v rolích, které mají k ryze záporným postavám daleko. Mnohdy se nacházejí v životní situaci plné rozporů a musejí hledat ztracený směr. V jedné ze zatím posledních výrazných rolí, ve filmu Albert Schweitzer (2009), Krabbé ztvárnil komplikovanou osobnost předního světového filozofa a lékaře v době, kdy získal Nobelovu cenu za mír, ale také se díky svým politickým názorům ocitl v hledáčku CIA.
Ke konci 90. let se Krabbé začal věnovat filmové režii. Svůj režijní debut Left Luggage aneb Kufry pana Silberschmidta (1998) sám nejen produkoval, ale také si v něm zahrál jednu z vedlejších postav po boku Isabelly Rosselliny. Psychologické drama, které reflektuje odlišné přístupy k vyrovnání se s židovskou minulostí dvou po sobě jdoucích generací, je volnou adaptací stejnojmenného románu Carla Friedmana. U filmové adaptace Krabbé zůstal i ve svém druhém režijním počinu Zamilovaní andělé (2001), ve kterém sleduje proměnu své rodné země a hravým způsobem, za využití ironických odkazů na dobovou politiku, poukazuje na nekonečný koloběh příčin a následků.
 
Albert Schweitzer / Albert Schweitzer / Albert Schweitzer (Německo, Jihoafrická republika) Režie: Gavin Millar (Pocta: Jeroen Krabbé )
Left Luggage aneb Kufry pana Silberschmidta / Left Luggage / Left Luggage (USA, Nizozemí, Belgie, Velká Británie) Režie: Jeroen Krabbé (Pocta: Jeroen Krabbé )
Nebe padá / The Sky Is Falling / Il cielo cade (Itálie) Režie: Antonio Frazzi, Andrea Frazzi (Pocta: Jeroen Krabbé )
Objevení nebes / Discovery of Heaven / Discovery of Heaven (Velká Británie, Nizozemí) Režie: Jeroen Krabbé (Pocta: Jeroen Krabbé )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.