CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Pocta: Eran Riklis
v Brazílii. Pracoval tam jeho otec, který byl krom jiného také nadšený amatérský filmař. Třebaže na vyrůstajícího Erana Riklise americká kultura silně zapůsobila, po návratu do Izraele se záhy identifikoval s novým prostředím a jeho specifiky, jež důsledně vnáší do své filmové tvorby. Do izraelské armády nastoupil Riklis v období Jomkipurské války a po skončení vojenské služby začal studovat v Tel Avivu, odkud v roce 1975 přesídlil na prestižní britskou National Film and Television School. Na této škole posléze úspěšně absolvoval a postupně se prosazoval coby producent, scenárista, tvůrce reklam a zejména režisér celovečerních filmů.
Od počátku devadesátých let pronikala Riklisova tvorba na mezinárodní přehlídky, kupříkladu drama Cup Final (Gmar Gavi'a, 1993) bylo uvedeno v rámci Berlinale i na benátském filmovém festivalu. Počínaje komerčně úspěšným filmem Zohar (1993) si režisér udržuje rovněž stabilní přízeň izraelské filmové akademie. Mezinárodní průlom pro něj znamenalo uvedení dramatu Syrská nevěsta (The Syrian Bride, 2004), kde Riklis tragikomicky popisoval byrokratické obtíže svatebčanů v oblasti izraelsko-syrské hranice na Golanských výšinách. Snímek si odnesl mj. cenu publika na festivalu v Locarnu. Obdobnou cenu získal Riklis o pár let později na Berlinale za film Citrónový sad (Lemon Tree, 2008). V něm vnímavě a s jemným nádechem mystiky pojednával o zoufalém úsilí palestinské vdovy zabránit pokácení jejího citroníku, k němuž se uchýlí nový soused – izraelský ministr obrany.
V rodném Izraeli si Riklis vysloužil značný kritický ohlas filmem Personalista (The Human Resources Manager, 2010), který obdržel celkově pět cen izraelské filmové akademie, včetně ocenění za Nejlepší film, režii a scénář. Získal za něj rovněž druhou cenu publika na festivalu v Locarnu. V tragikomickém snímku převáží životem znavený personalista největší jeruzalémské pekárny tělo tragicky zesnulého zaměstnance do rodného Rumunska, kde se snímek z velké části natáčel. Aktuální film Dancing Arabs (Aravim rokdim, 2014) o složitém dospívání palestinského chlapce v židovském prostředí stvrzuje Riklisovu pověst citlivého pozorovatele, který je schopen poutavě a srozumitelně vykreslit výzvy nestabilního regionu publiku po celém světě. Režisér podle svých slov pokládá za závazek předkládat závažná témata, ale nikoli prostým kázáním o politice, nýbrž empaticky zaměřeným vyprávěním, v němž se snaží představit argumenty všech znesvářených stran nebo nepochopených protagonistů. Činí tak zpravidla s jemným humorem, který odráží paradoxní situace, jichž je svědkem. Riklis se posledních deset let spoléhá na finanční podporu svých projektů z jednotlivých evropských zemí. Jeho filmy podle něj sice nevyhnutelně odrážejí lokální zkušenost, nicméně její aspekty pokládá za univerzální a inspirativní pro publikum napříč kulturními okruhy.
 
Citrónový sad / Lemon Tree / Etz Limon (Izrael, Německo, Francie) Režie: Eran Riklis (Pocta: Eran Riklis )
Personalista / The Human Resources Manager / Personalista (Izrael, Německo, Francie, Rumunsko) Režie: Eran Riklis (Pocta: Eran Riklis )
Syrská nevěsta / The Syrian Bride / Syrian Bride (Francie, Německo, Izrael) Režie: Eran Riklis (Pocta: Eran Riklis )
Tančící Arabové / Dancing Arabs / Dancing Arabs (Izrael, Německo, Francie) Režie: Eran Riklis (Pocta: Eran Riklis )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.