CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Pocta: Kim Novak
Narodila se jako Marilyn a šéf studia Columbia v ní také spatřoval možnou nástupkyni její slavné jmenovkyně Marilyn Monroe. Ten stejný šéf, Harry Cohn, se následně chtěl zbavit jejího příjmení a učinit z modelky Marilyn Paulin Novak americkou divu Kit Marlowe. Začínající herečka však byla hrdá na své jméno a český původ, navíc se nechtěla stát dalším krátkodechým klišé. A tak vznikl kompromis. Kompromis, který v průběhu 50. let vyvolával pobláznění v srdcích diváků i divaček. Kim Novak.
Když začínající herečku zachytil v roce 1956 fotoreportér prestižního magazínu Life, jediný zasněný pohled prostoupený lehkou obavou ukázal, co vše se v Kim skrývá. Byl v něm kousek, či spíše pořádný kus hereckého talentu, ale také reálná starost o vlastní budoucnost v šoubyznysu. A ta trocha skutečného, nekašírovaného, ale přitom spontánního výrazu z ní v průběhu její krátké, leč intenzivní kariéry dělala víc než jen idol. Skutečnou herečku.
V jejích nejlepších výkonech se vždy mísily protichůdné výrazy: chladná odměřenost se v okamžiku stávala srdečností překypující emocemi. Prvním důležitým snímkem v její kariéře se stal Piknik z roku 1955, v němž si zahrála s Williamem Holdenem. Získala za něj Zlatý glóbus a následovaly další tituly, v nichž se objevila po boku největších mužských idolů dekády.
Dvakrát vévodila stříbrnému plátnu spolu s Frankem Sinatrou, ale skutečně zásadní se stala herecká spolupráce s Jamesem Stewartem. A také s mistrem filmového napětí Alfredem Hitchcockem. Ve slavném Vertigu se sice objevila jako náhradnice za Veru Miles, která otěhotněla, ale Hitchcock v ní měl takovou důvěru, že jí hlavní roli nabídl bez castingu či kamerových zkoušek. Novak se s rolí plně identifikovala, neboť podobně jako hlavní hrdinka Judy vždy v Hollywoodu usilovala a tvrdě bojovala za to, aby zůstala sama sebou. Vertigo nebylo sice přijato úplně vřele, ale tak jako mnoho Hitchcockových filmů uzrálo s dobou, dnes je považováno za jeho vrcholný film a výkon Kim Novak v něm se řadí k nejlepším hereckým performancím všech dob. Ještě téhož roku si Kim znovu zahrála se Stewartem, tentokrát v romantické komedii Zvon, kniha a knížka (Bell, Book and Candle), a následujícího roku se objevila ve snímku Uprostřed noci, který osobně měla ze všech svých rolí nejraději. K výrazným titulům 60. let patří vztahové drama Strangers When We Meet, kde si Novak zahrála sousedku Kirka Douglase a zúročila svůj sex appeal v roli femme fatale, která s půvabem sobě vlastním spouští následné milostné mnohoúhelníky. A brzy poté se ze sousedky stala Podezřelá bytná, opět půvabná a tentokrát lahodící oku Jacka Lemmona. I v této tajemné komedii Novak dovedla zúročit kromě šarmu také temnější stránky svého hereckého projevu.
V polovině 60. let se ještě objevila v romantické komedii na motivy knihy Daniela Defoea Milostná dobrodružství Moll Flandersové v režii bondovského režiséra Terrence Younga. Následně sice její kariéra zvolnila a na plátně se nadále objevuje už spíše sporadicky, jediná dekáda však bohatě stačila k tomu, aby byla dodnes považována za velkou herečku. Hollywoodský hvězdný status často spočívá na zvláštní magii tváře, kterou se nelze naučit a která možná není nutně ani záležitostí talentu. A Kim Novak bezpochyby takovou hvězdou, čili jedinečným zosobněním výrazného lidského typu, byla. Během krátké doby však stihla prokázat, že k nezapomenutelné tváři patří i nepřehlédnutelné nadání.
 
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.