CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Jiný břeh
Letošní Jiný břeh se vrací s působivým výběrem svěží queer kinematografie z celého světa. Tucet filmů, které se klenou napříč žánry i tématy, vás zve na geografickou i emoční cestu, a za cíl si klade jak pobavit, tak také provokovat a inspirovat.
Ačkoliv geograficky letos klademe důraz na země Evropy a obou Amerik, náš výběr vyzdvihuje rozšiřující se zacílení současné queer kinematografie a její probíhající vývoj. Queer filmy se již neomezují na příběhy coming-outu a lásky, ale pojí se se socíální politikou míst, kde ji nelze ignorovat. Záležitosti vlastní identity, jež jsou často v centru této kinematografie, jsou čím dál častěji zesíleny širšími sociálními okolnostmi
Dva ze tří filmů ze Spojených států se zabývají přijetím homosexuality v komunitě imigrantů. S vtipem a citem mapují střet konzervativního světa s rovnostářskými zákony západní společnosti. Jez se mnou je dojemný příběh homosexuálního šéfkuchaře, který se znovu sbližuje se svou odcizenou matkou, a ve Vhodném chování se bisexuální hipsterka Shirin pokouší být příkladnou dcerou svých tradicionalistických iránských rodičů. Matka ochranářka naproti tomu přináší nový pohled na populární žánr komedie ze střední školy: setkáme se tu s příběhem matky, která je poněkud příliš nadšená myšlenkou, že její syn by mohl být teplý.
Queer kinematografie Latinské Ameriky se již zavedla jako nesporný zdroj dlouhodobě kvalitních filmů, s ambicemi prozkoumávat širší škálu problémů, například otázky rasy, nerovnosti a kolonialismu. Vedle již zavedených filmařů vracejících se nyní na Febiofest s novými díly, jako je například Mexičan Julián Hernández (a jeho uhrančivý film Já jsem štěstí tohoto světa) a brazilský režisér Karim Ainouz (uvádějící svůj stylový opus Pláž Futuro), je skvělé sledovat, jak na sebe strhávají pozornost nové talenty se svými debuty. Nový film z Chile, V odstínech šedé, mapuje cestu jednoho muže k objevení sebe samého na pozadí města, které také muselo najít svou identitu v postkoloniální éře. Atlantida je argentinský zasněný příběh o první lásce, který měl velmi úspěšnou premiéru na loňském Berlinale. Modrá a ne moc růžová je zase venezuelský hit, který obdržel prestižní cenu Goya pro nejlepší zahraniční snímek ve španělštině.
Naše evropské filmy se zabývají různými zajímavými tématy: pronásledování gayů v současném Rusku zachycuje působivé drama Postoj, film Tmavší než noc vypráví o tom, jak chlapec odmítaný agresivním homofobním otcem najde alternativní queer rodinu mezi bandou pouličních vyděděnců. Elegantně natočené Letní noci, vítěz ceny Queer Lion na filmovém festivalu v Benátkách, se věnují převlékání mužů traumatizovaných válkou za ženy. A poslední z filmů, Pokojská Lynn, dokazuje, jak neobyčejně osvěžující a povzbudivý zážitek může queer kinematografie zprostředkovat všem, tedy nejen queer divákům.
 
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.