CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Rytmy balkánu
Divácky populární sekci, věnované produkcím ze zemí Balkánu, vévodí letos Srbsko. V našem výběru najdete hned čtyři snímky, které potvrzují známou pravdu: není nutné mít dokonale promyšlený systém financování a plnou pokladnu, ale především dobré nápady, silná témata a talentované tvůrce. A to nesmíme zapomenout, že tato balkánská země má horké želízko také v soutěži Nová Evropa.
Drsný obraz země a bezvýchodnost a bezperspektivnost života mladých lidí v ní přináší postmoderní drama Travelator, třetí film mezinárodně již poměrně známého režiséra Dušana Miliće, jenž ho přijede do Prahy osobně uvést. Jeho hlavní hrdina, 18letý mladík Slav, je přeborníkem akčních počítačových „stříleček“. Jednoho dne dostane zajímavou nabídku – prokázat své schopnosti ve skutečném světě. Jakoby mezi fikcí v počítači a realitou nebyl žádný rozdíl, Slav je poslán do Las Vegas, kde má zastřelit nepohodlného svědka.
Typicky balkánským humorem, který si návštěvníci Febiofestu tak oblíbili, hýří další srbský snímek, Památník Michaelu Jacksonovi. Režisér Darko Lungulov natočil příběh jednoho potrhlého snílka, jenž se ve snaze znovu získat srdce své bývalé manželky rozhodne v malé vesnici vztyčit velkolepý monument – sochu krále popu Michaela Jacksona. Asi nejosobitějším tvůrcem, reprezentujícím v našem výběru srbskou kinematografii, je Szabolcz Tolnai, režisér maďarské národnosti, jehož filmy většinou také vznikají v srbsko-maďarské koprodukci. V souvislosti s jeho tvorbou kritici vyslovují i taková jména jako David Lynch nebo Jan Švankmajer. Ve svém posledním snímku Podivný les zůstává věrný své poetice, ve které se nekompromisní společenská analýza mísí s prvky surrealismu, netradiční dramaturgií a experimentováním s formou. Sledujeme v něm dva starší, životem ubité manžele, jejichž syn utekl před místními mafiány z protidrogové léčebny neznámo kam.
Při výčtu filmů reprezentujících Srbsko na letošním Febiofestu nesmíme zapomenout na snímek Nalezenec (No One’s Child). K jeho napsání inspiroval režiséra Vuka Ršumoviće skutečný příběh „vlčího dítěte“, nalezeného v hlubokých lesích Bosny na sklonku 80. let. Malého Harise, což je ovšem jméno, které mu lidé až později přiřknou, se ujmou vychovatelé v sirotčinci, trvá jim ale léta, než ve zdánlivě beznadějném případu objeví stopy lidství. Silnou stránkou filmu, poctěném na festivalu v Benátkách cenou za nejlepší film v sekci Týden kritiky, je herecký výkon hlavního představitele Denise Muriće, jenž přijede společně s režisérem do Prahy, aby zde film osobně uvedl.
Chorvatsko se představí svěží komedií Kovbojové, příběhem několika totálních outsiderů a looserů, kteří byli v konkurzu vybráni, aby pod vedením zoufalého režiséra nastudovali divadelní hru – jakýsi bizarní western. Ačkoliv snímek režiséra Tomislava Mršiće vychází z úspěšné stejnojmenné divadelní hry, na výsledku, jenž je plnohodnotným filmem, ve kterém se mísí černý humor s upřímným lidstvím, to není vůbec poznat. Není proto divu, že na festivalu v Pule získal film cenu diváků.
Snímek Na kordy režiséra Andrei Gheorghe reprezentuje ty nejlepší trendy, díky kterým se stala nová rumunská kinematografie světově uznávanou. Příběh milostného trojúhelníku, zasazený do prostředí šermířského sportu, není sice tak formálně radikální jako některé světově proslulé snímky rumunské nové vlny, ale i pro něj je charakteristická lehkost dialogů, uvolněnost v dramaturgii, nápaditost v režii a přirozenost hereckých výkonů.
Turecký film oslavil loni sté výročí své kinematografie dobytím jednoho z možných vrcholů: získáním Zlaté palmy z Cannes za snímek Zimní spánek režiséra Nuri Bilge Ceylana. Nejvzdálenější zemi Balkánu ale dnes reprezentuje řada dalších talentovaných filmařů. Patří mezi ně i Kutlug Ataman. Ve svém v pořadí už pátém hraném snímku Jehně sleduje optikou dětí svět dospělých, žijících v nuzných podmínkách severovýchodní Anatolie. Malý Mert má být obřezán, pro tuto slavnostní událost by jeho rodiče rádi zařízli jehně a pozvali celou vesnici na hostinu. Jak jej ale opatřit, když jim ke koupi schází peníze a nikdo jim zadarmo nechce nic dát?
 
Jehně / The Lamb / Kuzu (Turecko, Německo) Režie: Kutlug Ataman (Rytmy balkánu )
Kovbojové / The Cowboys / Kauboji (Chorvatsko) Režie: Tomislav Mršić (Rytmy balkánu )
Na kordy / It Takes Two To Fence / Plansa (Rumunsko) Režie: Andrei Gheorghe (Rytmy balkánu )
Podivný les / Strange Forest / Čudna šuma (Srbsko, Maďarsko) Režie: Tolnai Szabolcs (Rytmy balkánu )
Pomník Michaelu Jacksonovi / Monument to Michael Jackson / Spomenik Majklu Džeksonu (Srbsko, Německo, Makedonie, Chorvatsko) Režie: Darko Lungulov (Rytmy balkánu )
Travelator / Travelator / Travelator (Srbsko, USA) Režie: Dušan Milić (Rytmy balkánu )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.