CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Latinskoamerické panoráma
Letošní ročník sekce Latinskoamerické panorama se nese ve vážném duchu. Všechny filmy spojuje snaha popsat problematické aspekty života v současné Latinské Americe. Kritický postoj vůči společenskému dění je možné označit jako leitmotiv tohoto ročníku. Možná i to je jedna z příčin, proč je většina filmů od již zavedených režisérů, dalo by se říci životem protřelých mužů. Pouze dva filmy z devíti jsou debuty. Zajímavé také je, že většina filmů má dětské anebo náctileté protagonisty. Jakoby na těch nejzranitelnějších bylo možné ukázat nespravedlnosti a různé křivdy současného světa nejlépe. Z podobných důvodů je většina hrdinů letošního ročníku spíše z nižších sociálních vrstev. Příkoří, která zažívají, jsou touto společenskou diskvalifikací jenom posílena.
Ve svém celovečerním debutu Casa Grande Fellipe Barbosa popisuje iluzornost bohatství. Zámožní rodiče Jeana se pomalu a v tajnosti dostávají do finančních problémů a životní standard celé rodiny se díky tomu přibližuje celospolečenskému normálu. Protagonisté jsou tak konfrontováni s problémy běžných lidí a začínají si uvědomovat důsledky dosud nepoznaných sociálních rozdílů. Podobné problematice, ale z druhé strany, se věnuje Franco Lolli taktéž v debutu Lepší lidé (Gente de Bien). Desetiletý Eric se dostává do péče svého otce, který je jen s velkými potížemi schopen oba uživit. Díky laskavosti otcovy zámožné zaměstnavatelky se o prázdninách dostávají do jejího luxusního sídla. Dva výstřely (Two Shots Fired) popisuje příběh náctiletého chlapce ze středostavovské rodiny, který bez zjevné příčiny přistoupí k radikálně sebedestruktivnímu činu.
Touha změnit společnost za pomoci angažovaného umění je hlavním tématem filmu Houby (The Mushrooms). Fenomén šikany a různých podob násilí tematizují filmy Uprchlík (Refugee) a Zabít člověka (To Kill a Man). Prvně zmíněný film popisuje boj matky malého chlapce o vymanění se z násilnických spárů svého partnera. Film druhý se zabývá hranicemi, které je obyčejný člověk ochoten překročit kvůli tomu, aby ochránil rodinu, sám sebe a v neposlední řadě i svou důstojnost. Snaha se za každou cenu dostat z neuspokojivých sociálních podmínek je hlavní motivace placené společnice Noelí ve filmu Plážové dolary (Sand Dollars). Noelí má mnoho zákazníků, ovšem emočně nejvíce spoléhá na jednu postarší Francouzku, která se zdá být odpovědí na její neutěšený vztah a finanční situaci. Žánrově ze všech snímků nejvíce vyčnívá Ardor (El Ardor), westernově stylizovaný příběh o boji proti námezdním žoldákům, kteří vyhánějí vesničany z jejich domova.
Podle legendy mají vesničané v případě nebezpeční schopnost vyvolat mocného ochránce. Když se na scéně objevuje bezejmenný hrdina, nezbývá než spekulovat jestli on je právě tou nadpřirozenou bytostí. Až katarzně působí v kontextu celé sekce film Rozloučení (Farewell). Dvaadevadesátiletý Admiral si uvědomuje, že jeho konec se blíží. Rozhodne se proto až rituálně se rozloučit se životem a všemi jeho krásami. Různé podoby nespokojenosti a nespravedlnosti jsou to, co pohání hrdiny v letošním ročníku sekce Latinskoamerické panorama.
 
Ardor / Ardor / El Ardor (Francie, Argentina, Brazílie, Mexiko, USA) Režie: Pablo Fendrik (Latinskoamerické panoráma )
Houby / The Mushrooms / Los Hongos (Kolumbie) Režie: Oscar Ruiz Navia (Latinskoamerické panoráma )
Plážové dolary / Sand Dollars / Dólares de Arena (Dominikánská republika, Mexiko, Argentina) Režie: Israel Cárdenas, Laura Amelia Guzmán (Latinskoamerické panoráma )
Uprchlík / Refugee / Refugiado (Argentina, Kolumbie, Francie, Polsko, Německo) Režie: Diego Lerman (Latinskoamerické panoráma )
Zabít člověka / To Kill A Man / Matar a un hombre (Chile, Francie) Režie: Alejandro Fernández Almendras (Latinskoamerické panoráma )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.