CS | EN

Katalog

Dle abecedy
# - A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - Q - R - S - T - U - V - W - X - Y - Z - Zrušit všechny filtry
:
:
:
:

 
Made in USA
Sekce přinášející to nejzajímavější z produkce země, která stále filmovému světu kraluje, je ze zcela pochopitelných důvodů zaměřena především na nezávislou tvorbu. Konec-konců si Hollywood své slávy užije dost po celý rok a nepotřebuje k tomu filmový festival. Přesto je v našem výběru několik snímků, které míří hodně vysoko.
Drama Hon na lišku (Foxcatcher) s pěti nominacemi na Oscara včetně sošky za režii pro Benetta Millera přináší příběh psychologické hry mezi mladým zápasníkem Schultzem (Channing Tatum) a bohatým mentorem Johnem du Pontem v podání excelujícího Steva Carella.
Téměř nikdo nepochyboval, že Julianne Moore svou již pátou oscarovou nominaci konečně promění a soška Americké akademie bude konečně její. Ve snímku Pořád jsem to já (Still Alice) režisérské dvojice Richard Glatzer a Wash Westmoreland ztvárnila úspěšnou vědkyni, zápasící s Alzeheimerovou nemocí s přesvědčivostí, která si nejvyšší ocenění za nejlepší ženský herecký výkon rozhodně zaslouží.
Na nejlepší vedlejší ženskou roli ve snímku Čarovný les nominovaná Meryl Streep má už oscarových nominací tolik, že ji neúspěch nemůže nijak rozhodit. Ve fantazijním muzikálu režiséra Roba Marshalla, jenž smíchal do jednoho celku několik klasických pohádek bratří Grimmů, si Streepová s velkým plezírem zahrála ježibabu, která za jejími mnohem vážnějšími postavami v ničem nezaostává.
Nominaci na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon by si klidně zasloužila i Jenniffer Connolyová, která v režijním debutu svého manžela, známého britského herce Paula Bettanyho ztvárnila kdysi atraktivní a úspěšnou mladou ženu, která po vážné životní krizi skončí na ulici mezi newyorskými bezdomovci. Snímek Úkryt (Shelter) sugestivně divákovi přibližuje atmosféru života na ulicích New Yorku a ukazuje, jak strašné je žít doopravdy bez střechy nad hlavou.
Jedna z největších současných ikon amerického herectví Al Pacino je hlavním představitelem snímku Manglehorn, nejnovějšího opusu režiséra Davida Gordona Greena, jenž šikovně balancuje mezi Hollywoodem a svobodou nezávislého tvůrce realizujícího své představy. Pacinova postava A.J.Manglehorn je podivínský zámečník, stranící se lidí až do chvíle, kdy mu do cesty vstoupí podmanivá Dawn. Film zaujme skvělými hereckými výkony, vedle Pacina a Holy Hunter v roli Dawn potěší i miláček nezávislého filmu Harmony Korine.
Skvělé americké herečky zdobí i další dvě „indie“ produkce v našem výběru. Kathleen Keenerová, kterou před léty objevil „nezávislák“ Tom DiCillo, dnes patří k herečkám obsazovaným často i v Hollywoodu, i když obvykle do poněkud menších rolí. Ve druhém celovečerním snímku režiséra Marka Jacksona nazvaném Válečný příběh (War Story) se ale všechno točí kolem ní. Ztvárnila v něm válečnou fotografku, která se snaží na Sicílii vzpamatovat z traumatického zážitku v Libyi, kde byla unesena a mučena. Komorní psychologický příběh, natočen daleko od válečného běsnění, prozradí o válce daleko víc než mnohé výpravné a mnohem nákladnější snímky.
Další známou herečkou, která si z komerčních megaprodukcí odskočila do nezávislé produkce, je Kirtsen Stewartová. Ve snímku Camp X-ray režiséra Petera Sattlera si zahrála drsnou americkou bachařku Cole, sloužící na nechvalně známém Guantanámu, kde jsou vězněni nejfanatičtější, radikálně smýšlející islámští teroristé. Patří mezi ně i Ali (Peyman Moaadi známý z íránského oscarového filmu Rozchod Nadera a Simin), s kterým se ale mladá vojanda postupně začne sbližovat, čím spustí značně nebezpečnou hru.
Jedním z dnes už klasiků amerického nezávislého filmu je Hal Hartley, jenž měl na Febiofestu zvláštní poctu už v roce 2005 a před 2 lety si odnesl ze soutěže středometrážních snímků hlavní cenu. Svým nejnovějším opusem Ned Rifle uzavřel svou „rodinnou trilogii“, kterou načal v roce 1997 filmem Henry Fool, na nějž pak navázal snímkem Fay Grim. Fanoušci tohoto osobitého tvůrce najdou i zde vše, co jej v minulosti proslavilo: suchý humor, netradiční způsob vyprávění, filmařský minimalizmus a ulítlé postavy ztvárněné oblíbenými Hartleyho herci jako Parker Poseyová, Martin Donovan nebo James Urbaniak.
Asi nejméně nápadnou, ale o to působivější je malá nezávislá produkce Zlaté království (Golden Kingdom). Pro žádnou hereckou hvězdu zde totiž není místo. Odehrává se v Barmě, které se dnes říká Myanmar, a jeho hrdiny jsou čtyři malí kluci, kteří jsou už ale buddhistickými mnichy. Když je jejich starý učitel na několik dní opustí a stále se nevrací, musí se tyto děti stát dospělými a přežít. Americký režisér Brian Perkins natočil nádherné podobenství, které nám přiblíží duchovní svět buddhismu lépe, než jakékoliv na první pohled hloubavé filozofické pojednání. Velký podíl na obrazovém vyznění filmu, jenž nám odhalí také jinou, nepoznanou tvář země, která byla před světem dlouho téměř úplně uzavřena, má také známá německá kameramanka Bella Halben.
V naší přehlídce nejnovější americké tvorby ani letos nechybí dokument, jenž potvrzuje silnou kvalitu tohoto žánru na severoamerickém kontinentu. Ať se jedná o jakékoliv téma, politiku, umění, zločin nebo i sport, američtí dokumentaristé je většinou dovedou uchopit úžasně emotivním způsobem, jenž je na míle vzdálen od vznešené nudy „à la mluvící hlavy“. Není tomu jinak ani v případě snímku Rudá mašina (Red Army) režiséra Gabe Polského, jenž byl natočen v americko-ruské koprodukci. Důvody jsou jasné: mapuje totiž slavnou éru sovětského hokeje 70. let, kdy legendární pětka z moskevského CSKA zamotávala hlavu i našim hráčům a fanouškům, kteří měli ještě v příliš čerstvé paměti nedávnou sovětskou okupaci.
 
Camp X-ray / Camp X-ray / Camp X-ray (USA) Režie: Peter Sattler (Made in USA )
Hon na lišku / Foxcatcher / Foxcatcher (USA) Režie: Bennett Miller (Made in USA )
Manglehorn / Manglehorn / Manglehorn (USA) Režie: David Gordon Green (Made in USA )
Ned Rifle / Ned Rifle / Ned Rifle (USA) Režie: Hal Hartley (Made in USA )
Pořád jsem to já / Still Alice / Still Alice (USA, Francie) Režie: Richard Glatzer, Wash Westmoreland (Made in USA )
Rudá mašina / Red Army / Red Army (USA, Rusko) Režie: Gabe Polsky (Made in USA )
Úkryt / Shelter / Shelter (USA) Režie: Paul Bettany (Made in USA )
 
Přihlášení k funkci Můj program


Můj program – sestavte si svůj seznam filmů

Máte možnost sestavit si vlastní seznam filmů, které chcete na Febiofestu zhlédnout. Seznam si můžete vytisknout a přinést jej na pokladnu, kde si následně můžete vstupenky na vámi vybrané filmy rovnou zakoupit nebo si tyto vstupenky můžete zakoupit online přímo zde na našich webových stránkách.

Zadejte svou emailovou adresu + vyberte si, zda chcete dostávat newslettery o festivalu.

Klikněte na žlutou hvězdičku u vámi požadovaného filmu a tento film se vám uloží do vašeho osobního seznamu. Pokud si chcete váš seznam filmů zobrazit, klikněte na „Můj program“. Seznam bude uložen a po opětovném nalogování si jej můžete kdykoli prohlédnout.

Pokud si chcete lístky koupit online, klikněte v „Můj program“ na název prvního snímku, vyberte si požadované datum projekce, dostanete se na stránky CineStaru, kde si vyberete konkrétní sedačku. Poté klikněte na „vybrat další vstupenky“ a vrátíte se opět do seznamu „Můj program“ a můžete pokračovat. Po vybrání poslední sedačky na stránkách CineStar jděte na „Pokračovat“ a můžete všechny vybrané vstupenky najednou zakoupit.