Nepřehlédněte

18. 2. 2014

Letos promítneme 5 filmů s nominací na Oscara včetně dvou vítězů

V repertoáru letošního 21. ročníku Febiofestu v Praze uvidíte kromě spousty dalších zajímavých filmů také 5 filmů, které již získaly nominaci na Oscara. A dva, které ho dokonce vyhrály.

Ona (Her)

Vítěz: Nejlepší původní scénář

Film Ona vypráví příběh o Theodorovi, osamělém muži, který se právě rozvádí. Theodor je spisovatel, ale ne ledajaký. Živí se psaním osobních dopisů pro druhé. Po rozvodu se zajímá o nový operační systém, který je speciálně upravený podle potřeb zákazníka. Ze světa tohoto systému na něj začne mluvit ženský hlas, do kterého se postupně zamiluje. Tento snímek útočí rovnou na 5 Oscarů, a to za Nejlepší film, Nejlepší původní scénář, Nejlepší střih, Nejlepší hudba a Nejlepší píseň. Nakonec film získal Oscara za Nejlepší původní scénář, který napsal Spike Jonze.

Ledové království (Frozen)

Vítěz: Nejlepší animovaný film

Vítěz: Nejlepší píseň

Dva režiséři Chris Buck, Jennifer Lee, kteří film natočili, si mohou gratulovat. Příběh veselé Anny letos uchvátil komisi americké Akademie a s ní i ocenění Oscar. A to hned dvojí. Získal ocenění za Nejlepší animovaný film a Nejlepší píseň („Let It Go“). Anna se ve filmu vydává na zimní výpravu spolu s drsným horalem Kristoffem a jeho sobem Svenem, aby našla svou sestru, která kouzlem uvrhla království Arendelle do věčné zimy.

Nebraska

Drama komedie od Alaxandra Payna vypráví příběh o pomateném starém muži, který se vydá se synem do Nebrasky pro cenu, kterou si myslí, že vyhrál. Po cestě se shodou náhod na čas zastaví ve městě, kde otec vyrůstal. Velmi vizuálně zajímavý počin z roku 2013 získal 6 nominací a to na Nejlepší film, Nejlepší původní scénář, Nejlepší režii, Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (June Squibb), Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Bruce Dern) a Nejlepší kameru.

Vášeň mezi řádky (The Invisible Woman)

Vášeň mezi řádky vypráví zamilovaný příběh o Charlesi Dickensovi, když na vrcholu své kariéry potkal mladou dívku, která ho provázela až do konce života. Film natočil Ralph Fiennes a vtahuje v něm do Dickensovy doby, tedy do poloviny 19. století. Místo stereotypního spisovatele uvidíte skutečného a charismatického Dickense, který se i přes manželství stýká s milenkou, což bylo v tehdejší společnosti zcela nepřípustné. Film byl nominován na Oscara za Nejlepší návrh kostýmů.

Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě (Mandela: Long Walk to Freedom)

Nelson Mandela, který v minulém roce v 95 letech zesnul byl bezpochyby úctyhodnou osobou moderních dějin. Film Mandela popisuje jeho dlouhou cestu za svobodou a to od jeho dětství na jihoafrickém venkově až po jeho volbu a inauguraci jako prvního demokraticky zvoleného prezidenta Jihoafrické republiky. Film od Justina Chadwicka získal nominaci v kategorii Nejlepší píseň se jménem Ordinary Love od skupiny U2.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram