Nepřehlédněte

23. 1. 2014

Febiofest rozsvítí Světla severu. Uvede i nové česko-severské koprodukce

Detektiv Down

 

21. MFF Praha - Febiofest připravil velkou souhrnnou sekci severských kinematografií. Přijďte na nové filmy dánské, islanské, švédské, norské, finské i pobaltské produkce!

Během posledních šesti let Febiofestu měli diváci možnost vidět retrospektivy zaměřené na kinematografie Norska, Dánska, Švédska, Estonska a Finska, a to včetně poct osobnostem jako Roy Andersson, Thomas Vinterberg, Fridrik Thór Fridriksson, Jan Troell, Peter Naess nebo Ruben Östlund s jejich osobní přítomností. „Čeští diváci neobyčejně oceňují severský smysl pro humor. A myslíme si, že Praha je dobré místo, kde můžeme každoročně představit stále neobyčejně kvalitní a nápadité filmy ze severských zemí – nejedná se totiž pouze o Skandinávii, čili Dánsko, Švédsko, Norsko a Island, ale také Finsko a tři pobaltské země: Estonsko, Litvu a Lotyšsko,“ říkají Štefan Uhrík a Hana Cielová, programoví ředitelé Febiofestu.

Vrcholem sekce Světla severu na Febiofestu 2014 budou dva filmy, zařazené ovšem do programu Febiofestu jako zvláštní uvedení: finsko-česká koprodukce Láska, soudruhu! a norsko-česká koprodukce Detektiv Down. Předpremiérové uvedení těchto filmů doplní plánovaný diskusní panel o spolupráci českých producentů. Na něj kromě zástupců obou filmů z české i zahraniční strany – finské režisérky Taru Mäkelä, norského režiséra Bårda Breiena (Kurz negativního myšlení) a českých producentů ze společností Fog'n'Desire a Evolution Films zve Febiofest také reprezentanty Finnish Film Foundation a Norwegian Film Institute.

Film Láska, soudruhu! s Kati Outinen v hlavní roli:


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram