Nepřehlédněte

12. 3. 2014

Febiofest 2014 podpoří Ukrajinu. Ve světové kinopremiéře uvede film z Majdanu!

Představíme průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace, kterou osud její země vyhnal ze školních lavic na barikády. ZDARMA pro všechny v rámci zahájení 20. března. Tři filmoví tvůrci dokonce navštíví naši projekci jako hosté.

Protože chceme i na dálku podpořit Ukrajinu v momentální cestě za demokracií, přidali jsme zvláštní blok filmů Hlas mladé Ukrajiny do programu slavnostního zahájení. To se poprvé v historii Febiofestu otevírá širší veřejnosti a to 20. března v pražském kině Cinestar Anděl od 20.00 hodin v sálech 1 a 2  a v 20:15 hodin v sále č. 7. Projekce je zdarma do vyčerpání volných míst. Projekce zahajovacích filmů Jima Jarmusche Přežijí jen milenci a Andrzeje Wajdy Walesa: muž naděje – které jsou pouze pro zvané – zůstávají beze změny.

Průřez tvorbou nejmladší ukrajinské filmové generace vrcholí v přímých svědectvích z ukrajinské revoluce. Někteří tito tvůrci skončili ve vězení. Dva z nich, režisér Oleksandr Ščerbak a kameraman Mykyta Panisov, budou hosty projekce společně s režisérem Michailem Gerasimovičem Iljenkem, mj. autorem filmů Ten, který prošel ohněm a Fučžou, který se stal jedním z hrdinů Majdanu.

Febiofest tak zároveň společně se 5 dalšími středo- a východoevropskými festivaly iniciuje podporu pro kolegy z oděského a kyjevského festivalu. Prezident festivalu Fero Fenič vysvětluje, proč inicioval tento speciální ukrajinský večer:

Nechtěl jsem se jen dívat na zprávy. Musel jsem reagovat. Chci, aby ukrajinští filmaři cítili naši podporu.“

Hosté Febiofestu zároveň plánují navštívit některé své blízké, kteří jsou v Praze shodou okolností hospitalizování se zraněními z Majdanu.

Přijďte podpořit demokracii na Ukrajině.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram