Nepřehlédněte

24. 3. 2014

Exkluzivní rozhovor s Bårdem Breienem, režisérem filmu Detektiv Down

Detektiv Down je pravý hrdina

S norským režisérem Bårdem Breienem se české publikum seznámilo před sedmi lety díky jeho úspěšnému celovečernímu debutu Kurz negativního myšlení. Nyní se Breien vrací s černou komediální variací na filmy noir. Film Detektiv Down se natáčel v Praze a na Febiofestu bude uveden v české premiéře. Po festivalu se chystá i do kinodistribuce.

Jak jste přišel na tenhle originální příběh detektiva s Downovým syndromem?

Ten nápad se zrodil velmi spontánně, když jsem se dozvěděl, že se chystá šest filmů o velmi nudném norském fiktivním detektivovi, nejkonzervativnější věc, jakou si dovedete představit. A já jsem na to příteli, s kterým jsem zrovna seděl v hospodě, řekl: jestli já někdy budu točit příběh soukromého očka, tak bude mít Downův syndrom. Nejprve jsme se tomu jen zasmáli, ale pak mi došlo, jak velký filmový potenciál ten nápad má. Byla to taková šťastná trefa.

Máte vy, jako divák, rád staré filmy s drsnými detektivy, jaké hrával Humphrey Bogart?

Když mi bylo kolem dvaceti, tak jsem byl veliký fanoušek filmu noir. A vlastně dodnes je mám velmi rád. Můj nejoblíbenější je asi Pojistka smrti od Billy Wildera. Detektivky s Humprey Bogartem to je naprostá klasika. Hluboký spánek je skvělý film (a skvělý název filmu), ale samozřejmě to samé platí i pro Maltézského sokola nebo Na opuštěném místě. Řada mých oblíbených film spadá do tohoto žánru, včetně Čínské čtvrti Romana Polanskiho nebo L.A. přísně tajné od Curtise Hansona. Takže příležitost natočit si opravdový film noir a navíc se soukromým detektivem, který má Downův syndrom, byla pro mne prostě neodolatelná!

Jak se Detektiv Down líbil divákům v Norsku, kde už film měl premiéru? Neobával jste se nějakých negativních reakcí kvůli vaší hlavní postavě?

Norské publikum reagovalo velmi dobře. Ještě když film vznikal tak trochu panovaly obavy, aby se nějak nezesměňovalo to onemocnění hlavního hrdiny, ale jakmile diváci zjistili, že detektiv Down není jen zábavná postava, ale i opravdový hrdina příběhu, tak byli nadšení. Jeho nevinnost a upřímnost je podle mne vzácná. A Svein Andre Hofsø, který detektiva Downa hraje a sám trpí Downovým syndromem, byl díky filmu nějaký čas všude v médiích. Velmi mne pak těšilo vidět úsměvy na tvářích lidí, kteří ho zastavovali na ulici a chtěli si s ním popovídat.

- Anna Kopecká


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram