Nepřehlédněte

28. 2. 2014

Beatnici na plátně

Na Febiofestu letos uvedeme malou podsekci, věnovanou spisovatelům Allenu Ginsbergovi, Williamovi S. Burroughsovi, Lawrenci Ferlinghettimu a především rovnou třikrát Jackovi Kerouackovi.

Cestování bez cíle, drogy, a bohémský životní styl. Tím se proslavila už v 50. letech blažená generace mladých literátů, kteří tento životní styl zaznamenali na papíře. Na letošním Febiofestu uvidíte filmy o životních příbězích těch nejznámějších z beatnické generace.

Kill Your Darlings

V tomto filmu se okolo vraždy v roce 1944 sejdou skvělí spisovatelé beatnické generace. Daniel Radcliffe už ušel dlouhou cestu od brýlatého Harryho Pottera a ve filmu si zahrál Allena Ginsberga, po boku Jack Kerouaca (Jack Huston) a Williama Burroughse (Ben Foster). Film detailně popisuje jeho vztah k Lucienu Carrovi, kterého ztvárnil talentovaný Dane DeHaan. Snímek má věru skvělé obsazení a na plátně uvidíte i Michaela C. Halla, kterého dost možná znáte ze seriálu Dexter.


Big Sur

Film vypráví o pobytu Jacka Kerouaca (pod pseudonymem Jack Duluoz) na chatě v lesích Big Sur, kterou vlastnil další básník z beatnické generace Lawrence Ferlinghetti. Kerouac se v pozdější fázi svého života vypravil na cestu z New Yorku do Kalifornie a tam si právě na této chatě našel útočiště pro psaní. Dostává se však do těžkých halucinací a není už s to rozlišit, co je realita a co jeho vlastní představy. Kerouaca ve filmu obsadil Jean-Marc Barr.


Na cestě (On the Road)

Román na Cestě patří k asi nejznámějším dílům Jacka Kerouaca. Vypráví příběh dvou kamarádů, kteří už mají po krk stereotypu, a proto se vydají na bláznivou cestu po Spojených státech. Jack Kerouac je tu ztvárněn jako newyorský spisovatel Sam Paradise (hraje Sam Riley), který cestuje s volnomyšlenkářským Deanem Moriarty (Garrett Hedlund), který dříve pobýval v polepšovně a živí se kradením. Deana ve filmu na chvíli doprovází jeho přítelkyně Marylou, kterou si zahrála Kirsten Stewart. Na cestě, která končí až v Mexiku, si užívají absolutní svobody, večírků, drog, sexu a jazzu.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram