Hosté

Kati Outinen

Kati Outinen

 Anna Katriina Outinen (*1961) začínala na divadle, ale ve filmu hraje od roku 1980. Svou kariéru odstartovala skvělým, v Česku málo známým filmem Živote, tady jsem! od režiséra Tapia Suominena. Dál Kati Outinen získávala slávu především s filmy Akiho Kaurismäkiho. Natočila  s ním filmy jako Hamlet podniká, Děvče ze sirkárny, Drž si šátek, Tatjano! a řadu dalších. Za roli v jeho filmu Muž bez minulosti získala na festivalu v Cannes Cenu za nejlepší ženský herecký výkon. 

S českým filmem spojila Kati Outinen své jméno účinkováním ve filmu Klauni Viktora Tauše. Za svůj herecký výkon byla nominována na Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli. Na Febiofestu se představí kromě starších filmů také v hlavní roli nového česko-finského koprodukčního počinu Láska, soudruhu! (August Fools, 2014). Tato romantická komedie je zasazena do Helsinek roku 1962 a vypráví o znovuprobuzené lásce Elsy a českého jazzmana Jana (Miroslav Etzler), o kterém si Elsa dlouho myslela, že je mrtvý. Zatímco svět se zmítá ve studené válce,  ve finské metropoli probíhá za nadšení levicově orientovaných obyvatel a za úšklebků těch ostatních světový festival mládeže a studentstva, který přijel z Moskvy pozdravit i sám Gagarin. Také Jan je soudruhy z Prahy vyslán za železnou oponu především propagovat socialistickou kulturu, ale spíš než socialismus miluje jazz a všechno, co k němu patří.

„Máme z účasti Kati Outinen na festivalu upřímnou radost! Pocta, v rámci které promítneme několik jejích filmů, krásně doplní sekci Světla severu,“ říká Hana Cielová, programová ředitelka Febiofestu. „Kaurismäkiho „pokerfaceový“ styl herectví dotáhla tato žena k naprosté dokonalosti.“ dodává Štefan Uhrík, programový ředitel Febiofestu.


» zpět
 
sledujte nás na sociálních sítích » Facebook Youtube Twitter Instagram